Pożyczki i kredyty – Sprawdź czym się różnią, czym są oraz jakie mają wady i zalety!

0
1005

Pożyczki w prywatnych firmach pożyczkowych i kredyty bankowe to zdecydowanie najlepsze i najczęściej wykorzystywane możliwości, jeśli potrzebujemy gotówki np. na nowy samochód, wakacje czy remont domu. Brak konieczności pożyczania pieniędzy od znajomych czy rodziny oraz jasne warunki to jedne z największych plusów tego rozwiązania. Same jednak pożyczki różnią się od kredytów bankowych i są innymi produktami, które łączy niewiele właśnie z bankami. Poniżej opisujemy oba produkty finansowe oraz odpowiadamy na pytanie – czym się różnią, jakie mają plusy i kiedy warto je brać.

Kredyty bankowe

Kredyty bankowe to kredyty oferowane przez banki na podstawie prawa bankowego. Mogą być one oferowane jedynie przez banki. Mogą też występować w różnych formach. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy np. kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne, hipoteczne, ratalne na sprzęt czy na karcie kredytowej. Przeważnie kredyty udzielane są od ok. 1000 złotych wzwyż oraz na minimum kilka miesięcy. Kredyty bankowe oferowane są przez wszystkie banki na rynku. Dzięki prawu bankowemu, na podstawie którego otrzymujemy kredyt, w umowie musi zostać zawarta suma, jaką bierzemy, oprocentowanie, czas kredytowania oraz inne parametry umowy. Biorąc kredyt, musimy podać jego cel np. remont czy konsumpcyjny. Aby otrzymać taki kredyt, musimy posiadać też zdolność kredytową. Każdy bank jednak bada ją nieco inaczej i ma nieco inne wymagania odnośnie zarobków czy stażu pracy oraz naszej sytuacji finansowej. Obecnie kredyt bankowy możemy wziąć osobiście w oddziale banku lub internetowo w bankowości elektronicznej lub mobilnej. Przy mniejszych sumach do kilku tysięcy złotych wystarczy oświadczenie o zarobkach. Kredyt może być też udzielany w walucie obcej, ale jest to coraz rzadziej stosowana praktyka. Kredyt bankowy możemy wziąć również pod zastaw, dzięki poręczeniu przez inne osoby, wraz z innymi osobami czy dzięki ubezpieczeniu, które wykupimy. Są to opcje dla osób, które nie spełniają w wystarczający sposób wymogów banku odnośnie samej zdolności kredytowej. Jednym z kluczowych elementów kredytu bankowego jest RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania. Określa ona w jasny sposób wszystkie roczne koszty kredytu. Im jest niższa, tym lepiej dla nas przy porównaniu kredytów o tej samej długości.

Kiedy warto je brać?

Kredyty bankowe warto brać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest ten, gdy suma, jaką chcemy uzyskać, jest bardzo wysoka. Są to np. kredyty pod zastaw nieruchomości, kredyty hipoteczne czy kredyty na inwestycje. Sumy liczone w dziesiątkach i setkach tysięcy warto brać na podstawie prawa bankowego, które jest precyzyjne i chroni nasze interesy. Z kredytów bankowych warto też korzystać, jeśli zależy nam na naszej zdolności kredytowej. Podczas brania nowego kredytu banki niechętnie patrzą na osoby, które zaciągały lub mają pożyczki np. ratalne w prywatnych firmach pożyczkowych. Jeśli więc zatem planujemy wziąć duży kredyt i budujemy naszą zdolność kredytową, warto korzystać jedynie z ofert banków. Kredyty bankowe to również odpowiednia opcja, jeśli wiążemy się umową kredytową na długi okres. Przez wiele lat, prywatne firmy pożyczkowe mogą zmieniać swoją osobowość prawną, właścicieli czy zasady działania marki. Poprzez to jesteśmy narażeni na niepewność i zmiany w trakcie trwania pożyczki. Banki podpisując umowę kredytową, jasno określają wszystkie parametry i bardzo rzadko zmieniają swoją osobowość prawną itp.

Prywatne pożyczki pozabankowe

Prywatne pożyczki pozabankowe to pożyczki oferowane przez prywatne firmy pożyczkowe. Są one udzielane na podstawie prawa cywilnego między firmą pożyczkową a pożyczkobiorcą. Na rynku działa obecnie ok. kilkudziesięciu firm pożyczkowych. Niektóre z nich to polskie firmy działające jedynie w Polsce, a niektóre to części dużych międzynarodowych marek. Firmy pożyczkowe oferują pożyczki ratalne, pożyczki konsolidacyjne, pożyczki pod zastaw nieruchomości czy pożyczki krótkoterminowe — tzw. chwilówki na 30 lub 60 dni. W zdecydowanej większości pożyczki takie bierze się internetowo poprzez stronę www pożyczkodawcy. Po założeniu konta, zweryfikowaniu swojej tożsamości i złożeniu wniosku otrzymujemy pieniądze przelewem na konto i w taki sam sposób zwracamy pożyczki. Każda firma pożyczkowa ma obowiązek zbadania zdolności kredytowej osoby wnioskującej o nią, ale ma też pełną dowolność w przyznawaniu takich pożyczek. Dzięki temu prywatne pożyczki przeważnie nie mają wysokich wymogów, jakie musimy spełnić. Prywatne pożyczki możemy zatem otrzymać, nawet jeśli figurujemy w bazach dłużników oraz nie jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Prywatne pożyczki nie chronią interesów pożyczkobiorców w tak zdecydowany i jasny sposób jak prawo bankowe i dają większą dowolność warunków umowy. Oferty pożyczkodawców są zatem często bardzo różne i mają spory przedział np. oprocentowania czy wymogów jakie należy spełnić.

Kiedy warto je brać?

Prywatne pożyczki pozabankowe będą nam pomocne podczas kilku sytuacji. Z pewnością będzie to chęć otrzymania pożyczki i krótkim czasie. Jeśli mamy już założone konto klienta u danego pożyczkodawcy, pieniądze rzeczywiście możemy otrzymać w ciągu reklamowanych 15 minut. Kolejną sytuacją, w której warto brać pożyczki pozabankowe, są pożyczki na małe sumy np. 400 zł. Przeważnie banki nie oferują tak niskich kredytów ratalnych. Pożyczki oferowane przez prywatne firmy pożyczkowe to też dobre rozwiązanie dla osób o niższej zdolności kredytowej, która nie pozwala na wzięcie kredytu bankowego. U prywatnych pożyczkodawców, znacznie łatwiej jest nam otrzymać pożyczkę. Pożyczki możemy wziąć również całkowicie internetowo, co jest niezwykle wygodne. Branie prywatnych pożyczek jest również korzystne, jeśli korzystamy np. pierwszy raz z oferty promocyjnej danej firmy i możemy wziąć pierwszą darmową pożyczkę — bez odsetek. Dzięki temu możemy oddać taką samą sumą, którą pożyczyliśmy.

Porada: podczas korzystania z prywatnych firm pożyczkowych, warto zweryfikować je dokładnie przed podpisaniem umowy. Powinniśmy zatem sprawdzić, czy dana firma rzeczywiście działa legalnie np. w KRS, poznać opinie innych klientów np. w internecie oraz sprawdzić, czy należy ona do PZIP, czyli Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, zrzeszającego jedynie wiarygodnych pożyczkodawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here