Jabłka są owocami, które najczęściej goszczą w naszych domach. Dostępne niemalże przez cały rok, są świetną przekąską spożywaną na surowo na przykład w czasie lunchu, jak również dodatkiem do wielu potraw i ciast. Są świetnym źródłem składników odżywczych i witamin oraz mają wiele prozdrowotnych właściwości. W odpowiedzi na pytanie, jakie witaminy ma jabłko, można wymienić całą ich listę. Najczęściej jabłka kojarzy się z witaminą C. To jeden z najważniejszych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, nic dziwnego więc, że jabłka powszechnie uważa się za zdrowe. Na witaminie C, czyli na kwasie askorbinowym, jednak się nie kończy. Na liście znajdą się witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B3, B5, B6 i B9, jak również witamina A, E, K, β-Karoten i likopen. Jabłka oferują nam również tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy.
Warto pamiętać, że najwięcej ich znajdziemy pod skórką – a więc bardzo duże znaczenie ma to, żebyśmy nie obierali jabłek przed ich zjedzeniem. Jabłka poddane obróbce termicznej, a więc na przykład dodane do ciast, niestety pod wpływem temperatury stracą część witamin.
Witaminy to jednak niejedyna zaleta tych popularnych, soczystych owoców. Pod skórką i w miąższu znajdują się również minerały, błonnik roślinny oraz węglowodany. Ze względu na to, że fruktoza i inne cukry obecne w jabłkach uwalniają się powoli, mogą być spożywane przez diabetyków. Nie dotyczy to jednak soku jabłkowego, który ma już wyższy indeks glikemiczny i nie jest zalecany w diecie cukrzycowej. To, jak wiele korzyści zdrowotnych przynosi jedzenie jabłek, zależy od spożywanej odmiany, stopnia dojrzewania czy wielkości. Najwięcej witaminy C znajdzie się w małych, dojrzałych jabłkach o mocno kwaśnym smaku. Im jabłko większe, słodsze i mniej dojrzałe, a również im bardziej przetworzone, tym witamin znajdzie się tam mniej. Jeśli chodzi o minerały, w surowym jabłku znajdziemy wapń, żelazo, magnez i fosfor, ale także potas, sód i cynk.
Regularne spożywanie tych owoców zapobiega wielu groźnym chorobom lub ogranicza szansę na zachorowanie na nie. Dietetycy zalecają jeść przynajmniej jedno lub dwa jabłka dziennie. Osoby, które zjadają chociaż jedno jabłko na dzień, są w pięćdziesięciu procentach mniej narażone na ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. To sprawka błonnika regulującego pracę jelit oraz flawonoidów. jabłka chronią przed zaparciami i innymi chorobami jelit. Ten sam błonnik zapobiega miażdżycy i zawałowi, gdyż ogranicza wchłanianie się cholesterolu. Regularne spożywanie jabłek poprawia stan naczyń krwionośnych i serca. Błonnik reguluje również cukier. Zawarta w jabłkach kwercetyna zapobiega zachorowaniu na zaćmę u osób chorych na cukrzycę.
Co ciekawe, jabłka spełniają również funkcję oczyszczającą. Zawarte w nich pektyny pomagają organizmowi usunąć toksyny. Jabłko na lunch jest więc szczególnie polecane palaczom bądź osobom, które mają kontakt z substancjami uważanymi za toksyczne. Z kolei w odchudzaniu włączenie jabłek w swoją dietę ma wady i zalety. Jedzenie jabłek przynosi uczucie sytości, a mają one stosunkowo niewiele kalorii. Niestety jednak, ze względu na sporą ilość cukru, nie powinno się z nimi przesadzać, gdyż możemy uzyskać efekty odwrotne od zamierzonych. Jabłka pestek amigdalinę, związek chemiczny, który rozkłada się na trujący cyjanowodór. Przypadkowe połknięcie kilku pestek w ogóle nam nie zaszkodzi, gdyż stężenie jest zbyt małe, powinno się jednak unikać ich zjadania, w szczególności przez małe dzieci. Bezpieczna dawka pestek zależy bowiem od masy ciała, dlatego mimo wszystko warto nie jeść gniazd nasiennych. Jabłka powinno się jeść też po większym posiłku, jako deser, a nie przed nim, gdyż spowalniają trawienie. Owoc ten jest bardzo dobrze tolerowany przez dzieci i mus jabłkowy jest jednym z pierwszych stałych ich posiłków.
Tradycyjne angielskie powiedzenie brzmi „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. Jest w tym dużo prawdy – regularne jedzenie jabłek ma wiele właściwości, które pozwalają przez długi czas zachować dobre zdrowie.