Szybki rozwój technologii sprawił, że większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez pilota do telewizora czy automatycznego kluczyka do samochodu. Większość sprzętów elektronicznych jest zasilana na baterie. Jednak rzadko zagłębiamy się w ich rodzaje oraz możliwości zastosowania. Czym są baterie alkaliczne oraz gdzie możemy je stosować?
Technologia baterii
Na początku warto zagłębić się w temat, na jakiej zasadzie działają baterie. Są to elektromechaniczne źródła zasilania, w których energia elektryczna powstaje w wyniku różnych reakcji chemicznych. Niezależnie od rodzaju baterii, każda z nich zbudowana jest z jednego lub więcej ogniw, dzięki którym otrzymywane jest napięcie zasilania. W bateriach stosuje się ogniwa pierwotne, czyli takie, które nie ulegają naładowaniu. Zachodzi w nich nieodwracalna reakcja chemiczna, której skutkiem jest wytworzenie energii elektrycznej.
Czym są baterie alkaliczne?
Baterie alkaliczne istnieję na rynku już od 1959 roku. Ich wynalazcą jest amerykański chemik Lewis Urry. Dzięki swojemu napięciu wynoszącym 1,5 V zaopatrują one w energię wiele domowych urządzeń.
Cechy baterii alkalicznych
Bateria alkaliczna, w porównaniu do innych rodzai, cechuje się dłuższą żywotnością oraz trwałością. Zapewnia ona wysokie zabezpieczenie przed wylaniem, dzięki szczelności obudowy. Oprócz tego bateria alkaliczna jest:
- dużo bardziej wydajna w niskich temperaturach,
- odporna na samo rozładowywanie.
Pomimo tego, że bateria alkaliczna jest znacznie droższa od zwykłej baterii, to warto w nią zainwestować. Dzięki niej możemy cieszyć się dłuższą żywotnością, co w ostatecznym rozrachunku daje nam sporą oszczędność gotówki.
Zastosowanie baterii alkalicznej
Przedmiotowe baterie najczęściej stosowane są w przenośnych odtwarzaczach muzyki, radiach, aparatach fotograficznych, słuchawkach, golarkach, latarkach czy konsolach do gier. Dzięki szerokiemu zastosowaniu zawsze warto mieć je pod ręką, by w razie rozładowania szybko wymienić je na nowy egzemplarz.
Oznaczenie baterii alkalicznych
Baterię alkaliczną można bardzo łatwo poznasz po jej oznaczeniu – LR003. Jest ono równoważne z oznaczeniem AAA.
Oznaczenie LR6 jest odpowiednikiem oznaczenia AA.
Możemy również spotkać się z oznaczeniem LR12, czyli baterią płaską oraz oznaczeniem LR20 oznaczającym baterię o wymiarach 34,2 × 61,5 mm.
Najpopularniejsze są baterie alkaliczne AAA, czyli potocznie zwane małe paluszki. Charakteryzują się one pojemnością 900-1155 mAh.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiednich baterii, najlepszym rozwiązaniem będą baterie alkaliczne. Dzięki swojej niezawodności i wysokiej trwałości pozwolą Ci na długie korzystanie z urządzeń, które potrzebują ich zasilania.