Rekuperacja

W budownictwie mieszkaniowym coraz częściej stosuje się systemy rekuperacji. Dlaczego rekuperacja jest tak skutecznie obniża rachunki za ogrzewanie?

To oczywiste, że każdemu właścicielowi mieszkania zależy na jak najniższych kosztach utrzymania. A ponieważ składają się na nie przede wszystkim rachunki za ogrzewanie, najwięcej wagi zazwyczaj przykłada się właśnie do instalacji centralnego ogrzewania. Aby zapewnić komfortową temperaturę w mieszkaniu niezbędna jest sprawnie funkcjonująca instalacja grzewcza. W Polsce do ogrzewania najczęściej wykorzystuje się węgiel, gaz oraz drewno. W praktyce okazuje się jednak, że jedna sprawa to wytworzenie energii cieplnej, a druga to jej właściwe wykorzystanie. System rekuperacji pozwala na oszczędzanie energii cieplnej, a ponieważ jest ona obecnie bardzo droga, rekuperacja stała się niezwykle popularna.

System rekuperacji – zasada działania

Każdy budynek musi być wyposażony w system wentylacji. Rekuperacja jest to co do zasady system wentylacji mechanicznej. Jednak tym, co obecnie jest niezwykle istotne jest możliwość odzyskiwania energii cieplnej. Okazuje się bowiem, że w tradycyjnych instalacjach wentylacyjnych generowane są ogromne straty energii cieplnej. Ponieważ wentylacja zapewnia cyrkulację powietrza w mieszkaniu, wraz z usuwanym z wnętrza powietrzem tracone są nieustannie ogromne ilości ciepła. System rekuperacji pozwala na jej odzyskiwanie. W wymiennika ciepła spotykają się ze sobą dwa strumienie powietrza – wchodzący i wychodzący z budynku. Dzięki temu pomiędzy nimi dochodzi do wymiany ciepła. Oczywiście w całym procesie oba strumienie nie mieszają się ze sobą, wymiana energii odbywa się poprzez ścianki kanałów wentylacyjnych.

Rekuperacja – dodatkowe korzyści

Chociaż głównym celem montażu rekuperacji jest odzysk energii cieplnej, niesie ona ze sobą istotne dodatkowe korzyści. Należy do nich między innymi bardzo skuteczne oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Powietrze napływające do wnętrza budynku jest oczyszczane przez system filtrów, zazwyczaj wykorzystywane są do tego celu filtry mechaniczne, węglowe oraz hepa. Dzięki temu domownicy mogą oddychać krystalicznie czystym powietrzem, które jest wolne od wszelkich alergenów. Rekuperacja to również znakomity sposób na wielkomiejski smog. Filtry hepa skutecznie usuwają z powietrza nawet bardzo drobne pyły. Jak nietrudno się domyślić bezpośrednio wpływa to na komfort oraz zdrowie domowników. Istotną zaletą wentylacji mechanicznej jest również zapewnienie optymalnego natlenienia powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Ma to wpływ również na jakość snu domowników, ponieważ w nocy, niezależnie od pogody jest zapewnione właściwe natlenienie. Dzięki temu domownicy są wypoczęci i pełni energii w trakcie dnia.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – jaki koszt?

Instalacja systemu rekuperacji wiąże się niestety z dość sporym kosztem. Na cenę instalacji składa się koszt niezbędnych urządzeń oraz czas ich montażu. Jak można dowiedzieć się na stronie Taniereku.pl w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni ok 100m2 za system rekuperacji płaci się mniej więcej kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście koszt montażu zależy od powierzchni mieszkania oraz ilości punktów nawiewnych i wywiewnych. Pomimo tych kosztów, na rekuperację decyduje się każdego roku bardzo wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Rekuperatory ASK, prawidłowo zaprojektowana i zamontowana rekuperacja może obniżyć koszty ogrzewania domu nawet o kilkadziesiąt procent. W dobie obecnych wysokich cen opału, inwestycja w rekuperację może zwrócić się nawet już po zaledwie kilku latach. Po ich upłynięciu rekuperacja w domu to czysty zysk. Dla wielu inwestorów znaczenie ma również możliwość jakiegokolwiek uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych. Dzięki rekuperacji potrzebujemy po prostu dużo mniej opału. A najlepszą opcją jest jednoczesne wykorzystanie rekuperacji oraz pompy ciepła. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala na całkowitą niezależność od dostępności oraz cen opału.

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w system rekuperacji, lepiej długo się nie zastanawiać. W dobie obecnych wysokich cen ogrzewania rekuperacja to znakomita inwestycja. Ciekawostki na temat ogrzewania domu znajdziesz również w serwisie ogrzany.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here