Dlaczego kupuje się drogie, naturalne wina francuskie

Wina francuskie kojarzą się z luksusem, wyjątkowym smakiem i niebanalnym aromatem. Trzeba też podkreślić, że są one bardzo dobrze rozreklamowane. Co zatem sprawia, że niektórzy konsumenci są w stanie zapłacić za nie nawet wielokrotność ceny klasycznego, dostępnego w sklepie winiarskim produktu?

Po pierwsze – klimat i doświadczenie

Smak naturalnych win francuskich nie wziął się znikąd. Produkty te są owocem wielowiekowej tradycji, dzięki której udało się je nie tylko wypromować, ale też stale dopracowywać. Okazuje się bowiem, że to właśnie naturalne wina francuskie były produkowane wtedy, gdy nikt nie miał pojęcia o nowoczesnej, hurtowej produkcji win. Skutkiem tego było stworzenie „wina idealnego”, którego recepturami zachwycają się najbardziej wymagający znawcy tematu. Trzeba też pamiętać, że Francja posiada swój własny, dość specyficzny klimat, który również ma wpływ na finalną jakość wina. Bardzo dużą rolę odgrywa tu Prowansja, która – ulokowana na południu kraju – jest wystarczająco ciepła i słoneczna.

Po drugie – promocja medialna i nie tylko

Wina francuskie są stale promowane na rynku. I nie chodzi tu wyłącznie o branżową, wyspecjalizowaną reklamę, ale też o kulturę masową. Co prawda jej skutkiem było pewne wykrzywienie obrazu dobrego jakościowo wina (np. mit o długim leżakowaniu), ale i tak promocja ta na długo utrwaliła się w pamięci potencjalnych odbiorców. Mówiąc wprost – wina francuskie (zwłaszcza naturalne) stały się przede wszystkim modne. Oczywiście nie oznacza to, że ich wyrazisty smak i aromat nie mają racji bytu. Niemniej ich realną wyjątkowość są w stanie docenić wyłącznie prawdziwi znawcy tematu, a nie osoby, które piją francuskie wino po raz pierwszy w swoim życiu.

Podsumowując, naturalne wina francuskie swą renomę zawdzięczają – co oczywiste – swej jakości, ale też promocji, która przez wiele lat pojawiała się w mass mediach. Odpowiedzi na pytanie, na ile był to celowy zabieg, niestety nie uda się już nigdy znaleźć, gdyż wina te stały się nierozerwalnym elementem światowej kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here