jaki piec na ekogroszek

Współcześnie coraz częściej wybieramy piec na ekogroszek do ogrzania naszych domków jednorodzinnych. Taki piec jest znacznie wygodniejszą alternatywą ogrzewania domu za pomocą paliwa stałego (takim jest właśnie ekogroszek).

Często przecież słyszymy pytanie: jaki piec kupić?

I jeżeli wcześniej mieliśmy już np. piec węglowy, piec miałowy lub też uniwersalny, to czy możemy założyć w domu piec na ekogroszek? Oczywiście, że tak. Możemy założyć wszędzie tam, gdzie używany był tradycyjny piec na paliwo stałe. Problemem może być tylko dojście do komina, jednak spokojnie. Stosowane są odpowiednie wyjścia, aby dopasować ustawienie pieca w kotłowni. Jaki piec na ekogroszek więc wybrać?

Na rynku mamy dostępnych wiele pieców, przeróżnego typu. Sprzedawane są również piece własnej produkcji. A każdy z fachowców montujących nam centralne ogrzewanie zaleca własne rozwiązania. Na pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami z własnego doświadczenia. Możemy jedynie zasugerować kilka elementów na które warto zwrócić uwagę. Ważna będzie jakość wykonania pieca. To jeden z pierwszych czynników. Producenci chwalą się różnymi konstrukcjami i grubościami powłoki stalowej. Dostępne są również piece żeliwne, jednak należy przy tych konstrukcjach uważać na różnicę temperatur wody zasilającej i powrotu.

pali się w piecu

Gwałtowne wychłodzenie gorącego pieca może bowiem spowodować jego trwałe uszkodzenia. Zwracajmy więc dokładnie uwagę na grubość ścianki pieca. Wybierajmy jak najgrubszą, gdyż wpłynie to na żywotność pieca. Warto jeszcze sprawdzić możliwości naprawcze pieca, czyli to, czy jego podzespoły elektryczne i mechaniczne są dość łatwo dostępne oraz proste w wymianie (np. skręcane standardowymi śrubami, proste zarówno w montażu, jak i demontażu). Jest to na tyle ważne, że wszystkie takie piece wymagają stałej kontroli i mimo zabezpieczeń, mogą ulegać awarii (często to się dzieje w okresie zimowym).

Oszczędzimy dużo naszego czasu i zasobności portfeli, kiedy dokonamy szybkiej wymiany podzespołu: np. wentylatora, silnika ślimakowego, sterownika pieca lub tylko samej śruby kontrującej na tzw,. ślimaku. Piec nie musi wyglądać estetycznie. Zamknięcie w ładnej obudowie to nie wszystko. Przy naprawach najczęściej zdjęcie takiej obudowy i późniejsze jej założenie to dodatkowe długie godziny pracy specjalistów. Ważna jest także szczelność i jakość wykonania zbiornika na paliwo czy samych drzwiczek. Uwaga! Im elementy masywniej zrobione, tym lepiej dla nas.

Wtedy wiemy, że producent nie żałuje materiału i daje odpowiednio długą, chociażby 10-letnią gwarancję. Wtedy zachowamy szczelność pieca i zaoszczędzimy strat ciepła oraz wielu kosztownych konserwacji. Jaki piec na ekogroszek jeszcze? Na pewno też taki, w którym istotny jest system wrzutu paliwa. Mamy kilka wersji wrzutu paliwa do retorty pieca. Jednym z tych popularnych i zalecanych jest śruba ślimakowa. Trzeba bacznie zwrócić uwagę na jej jakość, poprzez otwarcie komory pustego zasobnika na paliwo.

budowa domu

Silnik poruszający tym mechanizmem powinien mieć zabezpieczenia przeciwobciążeniowe i termostat. Silnik pracujący na ślimaku powinien być zabezpieczony śrubą kontrującą o grubości 6 mm, która ochroni ślimak przed uszkodzeniem, a silnik przed spaleniem. Kiedy stosujemy dość niepewne paliwo zawierające np. twarde kamienie i pręty, ślimak trafia na opór i dochodzi do zerwania śruby zabezpieczającej. Jej wymiana trwa około pół godziny przy dobrym dostępie.

Dobrym rozwiązaniem, ale w niektórych piecach będzie szufladka, która umożliwi bezpośredni dostęp do fragmentu ślimaka połączonego z zasobnikiem. W tego typu awariach, a to jest bardzo ważnie, nie będziemy musieli wyrzucać paliwa z zasobnika (czynność niewygodna i czasochłonna). Szufladka umożliwia szybki dostęp do ślimaka. Po odkręceniu na przykład 4 śrubek, zdejmujemy blaszkę i dostajemy się do ślimaka. Możemy usunąć przeszkodę, jak choćby duży kamień, kawałek metalu czy większy kawałek groszka, a następnie skręcamy szufladkę i po upływie 10 minut bez wyrzucania paliwa piec pracuje dalej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here