Mimo coraz większej popularyzacji smartfonów, inteligentnych boxów pokroju Alexy i Google Home oraz coraz częściej widzianych w polskich domach notebookach, to nadal technologicznym sercem i centrum domu nadal pozostaje telewizor.
Oglądamy na nim telewizję, przeglądamy internet i oglądamy filmy na Netflixie lub HBO GO kiedy podepniemy do niego poprzez kabel hdmi naszego laptopa lub komputer stacjonarny, czy też gramy w gry video jeżeli posiadamy konsolę. Często słuchamy nawet na telewizorze muzyki ze Spotify czy też słuchamy nawet radia.
Telewizor bez wątpienia spełnia w ostatnich latach o wiele więcej funkcji niż kiedyś
Na telewizorze nie oglądamy już tylko telewizji, ale robimy o wiele więcej. Wszystko to dzięki bardzo szybkiemu i dynamicznemu rozwojowi technologicznemu, który dosięgnął nie tylko smartfony, tablety czy inne mniejsze urządzenia elektroniczne, ale również (a może przede wszystkim?) telewizory. Widać to najlepiej kiedy porównamy obecnie sprzedawane telewizory ze średniej półki cenowej do telewizorów sprzed 10 lat – różnica jest porażająca i nie dotyczy bynajmniej samych rozmiarów matrycy oferowanych telewizorów wtedy i dziś.
Telewizor nie jest urządzeniem wiecznym i co jakiś czas trzeba go wymienić na nowszy model. W dzisiejszych czasach kiedy technologia tak szybko idzie do przodu, okres ten ulega ciągłemu skracaniu. Kiedyś telewizor kupowało się na 10 czy nawet 15 lat. Obecnie zaś rzadko zdarza się nam żebyśmy nie wymieniali naszych telewizorów co 4 czy 5 lat.
Jeżeli dojdzie już do sytuacji, w której będziemy chcieli czy musieli kupić nowy telewizor, to jaki telewizor wybrać? Oferta telewizorów na 2020 rok jest tak ogromna i szeroka, że często ciężko jest się w niej połapać, a jeżeli nie wiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego odbiornika, to problem ten jest jeszcze większy.
Pierwszą rzeczą, o której musimy pomyśleć przy wyborze nowego telewizora to ściana, na której zostanie on powieszony. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie maksymalne wymiary może nasz nowy telewizor posiadać.
Drugą rzeczą, którą trzeba będzie sprawdzić, to odległość naszej kanapy czy łóżka od powieszonego na ścianie telewizora. To właśnie głównie od tej odległości najbardziej będzie zależało to, jakiej wielkości matryca będzie dla nas najodpowiedniejsza.
„Im większy, tym lepszy” nie zawsze ma zastosowanie w przypadku telewizorów. Przykładowo do małego pokoju, który ma zaledwie 8 czy 10 metrów kwadratowych nie wstawimy przecież 55-calowego telewizora – jego rozmiar przytłoczy nasze oczy kiedy będziemy oglądali na nim telewizję z bardzo małej odległości. Telewizor o przekątnej tak dużej jak 55 cali powinien być oddalony od naszych oczu na odległość co najmniej 2 metrów, ale najlepiej, żeby odległość ta wynosiła trochę więcej, między 2.5 a 4 metry. Telewizor 65 czy 75-calowy powinien być od nas oddalony o 5 do 6 metrów. Dlatego też tak duże telewizory najlepiej sprawdzają się do największych pomieszczeń w naszym domu, takich, których powierzchnia wynosi przynajmniej 20 metrów kwadratowych. Oczywiście w mniejszych pomieszczeniach też możemy umieścić telewizor, ale o mniejszej matrycy.
Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, to technologia podświetlania matrycy naszego nowego telewizora. Wyróżniamy tutaj trzy typy: telewizory LED, QLED oraz OLED. Najtańszym i najpowszechniejszym rozwiązaniem są telewizory LED, w których ekran podświetlany jest świetlówkami. Niestety umieszczenie świetlówek sprawia, że telewizor jest grubszy.
Następnym zagadnieniem wartym sprawdzenia jest standard rozdzielczości matrycy telewizora. Wyróżniamy obecnie trzy standardy: HD Ready (1280 na 720 pikseli), Full HD (1920 na 1080 pikseli) oraz 4K UHD (3840 na 2160 pikseli). Najpopularniejszym rozwiązaniem obecnie jest Full HD, które kilka lat temu wyparło HD Ready. Na szczęście telewizory 4K są coraz tańsze i da się kupić 40-calowy telewizor w cenie nieprzekraczającej 2000 złotych.
Bardzo ważna jest też częstotliwość odświeżania obrazu. Większość telewizorów oferuje częstotliwość 50 lub 100 Hz, jednak najpłynniejszy obraz uzyskamy z telewizorem o odświeżaniu na poziomie 200 Hz.