Zakładanie pierwszego akwarium z rybkami jest stosunkowo proste. Zaczynamy od wyboru miejsca na zbiornik. Akwarium nie może stać blisko okna, ponieważ promienie słoneczne powodują nadmierny rozwój glonów. W słonecznym miejscu możemy umiejscowić zbiornik z krewetkami.
Dodatkowo powinniśmy postawić akwarium z dala od okna, gdyż przeciągi mogą powodować duże wahania temperatur, co nie jest dobre dla ryb. To samo dotyczy grzejnika, obok którego nie możemy trzymać rybek. Na początek wiele osób wybiera raczej mały zbiornik o pojemności 25 litrów. Jednak takie akwarium ze żwirkiem i wodą jest dość ciężkie, dlatego musimy wybrać odpowiednie miejsce do ustawienie. Najlepsza będzie komoda, która z powodzeniem udźwignie nawet cięższe zbiorniki.
Po znalezieniu odpowiedniego miejsca będziemy wiedzieć jakie maksymalne wymiary może mieć nasze akwarium. Początkowi akwaryści wybierają pojemność 25 litrów, ale po jakimś czasie z reguły kupują większe. W większym zbiorniku łatwiej jest nam utrzymać równowagę biologiczną, a co za tym idzie ryby i rośliny będą się w nim lepiej czuły. Jeśli chodzi o ilości ryb w akwarium to jest wiele teorii na ten temat. Jedna z nich mówi, że na 1 cm długości rybki przypada 1 litr wody w akwarium.
Jednak to nie do końca jest dobre, ponieważ ryby są stadnymi zwierzętami, a według tej teorii w 25 litrowym akwarium zmieściłoby się 6-7 małych rybek. Akwarium wyglądałoby na puste, a rybom żyłoby się lepiej w większym stadku. Prawdą jest, że z małym akwarium musimy trzymać mniejsze odmiany rybek. Ich ilość dobierzmy według własnych potrzeb. W większych zbiornikach możemy mieć ławicę ryb jednego gatunku, i kilka mniejszych grupek innych rodzajów rybek. Możemy także mieć akwarium jednogatunkowe, które poświęcimy ulubionej rasie.
Do akwarium musimy dokupić filtr odpowiedni do litrażu zbiornika, grzałkę, podłoże i rośliny. Następnie przechodzimy do przygotowywania. Najpierw myjemy akwarium i akcesoria zwykłą wodą. Żwirek musimy wypłukać. To samo tyczy się roślin, które trzeba dokładnie wypłukać w wodzie, żeby pozbyć się ewentualnych ślimaków. Następnie do akwarium wsypujemy żwirek, sadzimy rośliny, montujemy filtr i grzałkę. Do wody możemy dodać uzdatniacz. Po przygotowaniu akwarium musi dojrzeć. Oznacza to, że muszą się rozwinąć specjalne bakterie, które rozkładają produkty uboczne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Są to tak zwane bakterie nitryfikacyjne. Proces ten zajmuje około dwóch tygodniu. Po tym czasie śmiało możemy wpuszczać pierwsze rybki.
Jakie rybki do akwarium wybrać?
Często pierwszą rybką, którą sobie kupujemy jest bojownik. Nie wymaga od nas zakupu grzałki czy filtra, i może żyć w mniejszym akwarium np. takim 10 litrowym. Niestety są to ryby agresywne w stosunku do przedstawicieli tej samej rasy. Dlatego musimy je trzymać pojedynczo. Bardzo popularne w Polsce są gupiki. Nie są to szczególnie wymagające rybki i są polecane dla początkujących akwarystów. Dodatkowo są bardzo kolorowe i szybko się rozmnażają, co może przyczynić się do powstania naprawdę ciekawych odmian barwnych.
Z ryb żyjących na dnie poleca się kiryski, które wymagają od nas jedynie specjalnego pokarmu. Jedzenie dla nich musi opadać na dno, ponieważ jest to gatunek żyjący w dolnej części akwarium. W sklepach spotkamy wiele odmian barwnych kirysów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Glonojad dla początkujących to zbrojnik niebieski, który może osiągać około 10 centymetrów długości. Zatem nadaje się do większych akwariów.
Brzanki sumatrzańskie to bardzo ruchliwe, kolorowe rybki dorastające do około 6 centymetrów długości. Dobrze czują się w dużej grupie i lepiej je trzymać w większym akwarium o pojemności minimum 40 litrów. Bardzo popularne w Polsce są także neony inessa. Są to piękne ryby, które lepiej wyglądają w dużej ławicy. Jednak muszą być w akwarium z łagodnymi gatunkami ryb. Neony są małe i często stają się ofiarami większych rybek. Molinezje i mieczyki są również często kupowane, ze względu na kolor i małe wymagania. Żeby ryby nie atakowały się nawzajem musimy je karmić mrożonym pokarmem i karmami w postaci płatków.