Posiadanie kota daje wiele radości. Jednocześnie opiekun musi wykazać się dużą cierpliwością. Skompletowanie podstawowego wyposażenia nie jest trudne, jednak koty nie zawsze chętnie korzystają z podarowanych im przedmiotów. Czasami trzeba dobrze poznać zwierzę, aby określić jego preferencje.
Jeśli zastanawiamy się, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy, odpowiedź będzie różna w zależności od zwierzaka. Niektóre preferują żwirki silikonowe, inne – zbrylające, drewniane. Podobnie jest z zabawkami, które czasem mogą przegrać walkę o kocią uwagę z kartonami i innymi nieprzeznaczonymi dla zwierząt przedmiotami. Przyjrzyjmy się podstawowemu wyposażeniu, w które musi zaopatrzyć się właściciel mruczka oraz rodzajom poszczególnych elementów.
Zacznijmy od jedzenia. Najzdrowsza karma dla kotów to karma mokra, w której składzie znajdziemy ok. 70% mięsa. To dlatego, że kot z natury jest drapieżnikiem i jego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia pokarmu zwierzęcego. Dlaczego ważne jest, aby karma była mokra? Kot pochodzi z terenów półpustyń, wskutek czego ma słabo wykształcone uczucie pragnienia. Według badań naukowych koty, które jedzą mokrą karmę i nie piją dodatkowo wody, są nawodnione lepiej niż koty, które dostają suchą karmę i piją wodę.
Aby kot chętnie zjadał posiłki, potrzebna jest wygodna miseczka. Powinna być szersza od kociej głowy, aby wibrysy nie zahaczały nieprzyjemnie o jej krawędzie. Najlepsza będzie miseczka ceramiczna, która nie wpływa na smak pożywienia i nie przesuwa się w trakcie jedzenia. Najlepiej, jeśli miseczka na wodę nie znajduje się w pobliżu miseczki na karmę – większość kotów woli pić z daleka od resztek pokarmu.
Kolejną podstawą kociego wyposażenia jest żwirek. Jaki żwirek dla kota sprawdzi się najlepiej w małej łazience, którą trzeba utrzymywać w czystości? Większość właścicieli decyduje się na żwirki zbrylające. Pozwalają łatwo usunąć mocz, dzięki czemu całą kuwetę można sprzątać rzadziej. Żwirek zbrylający to zazwyczaj żwirek bentonitowy. Nie każdemu kotu odpowiada taki materiał. Niektóre preferują żwirki drewniane lub kukurydziane.
Takie wypełnienie kuwety nie będzie się zbrylać i może być konieczna wymiana całego żwirku co kilka dni. Ostatnią opcją jest żwirek silikonowy, za którym wiele kotów nie przepada. Jest jednak łatwy w sprzątaniu, dlatego można spróbować wypełnić nim kuwetę, a jeśli się nie sprawdzi, wymienić go na inny. To kot podejmuje decyzję o żwirku – jeśli mu się nie spodoba, nie będzie chciał korzystać z kuwety i może załatwiać się poza nią.
Bardzo ważne są zabawki dla kota. Niektórzy właściciele narzekają, że kot nie chce bawić się przeznaczonymi dla niego zabawkami. Jednak zazwyczaj problemem jest rodzaj zabawki. Koty uwielbiają zabawę interaktywną – zabawka powinna się poruszać niczym zdobycz. Niektóre koty interesują się piłeczkami, które muszą same wprawiać w ruch, lecz większość preferuje zabawę przypominającą polowanie. Dlatego najlepiej sprawdzają się zwykle wędki z zawieszonym piórkiem, sznurkiem lub pluszową myszą. Poruszając nimi odpowiednio, właściciel wzbudza u kota instynkt łowiecki i zachęca go do gonitwy.
Jednym z największych problemów właścicieli kotów jest drapanie mebli. Co zrobić, żeby zwierzę korzystało z drapaka, a nie z kanapy? Nie zawsze można wyeliminować drapanie niepożądanych powierzchni. Można próbować oferować kotu drapaki o różnych kształtach i materiałach. Na przykład niektóre koty wolą drapać sztuczną skórę niż sznurek sizalowy. Drapak wykonany z ich ulubionego materiału należy postawić w miejscu, przez które często przechodzi zwierzę. Lepiej, aby drapak znalazł się w korytarzu niż w kącie pokoju. Wtedy kot przystanie i naostrzy na nim pazury, zanim dotrze do mebli używanych przez ludzi.
Jeśli zależy nam na ochronie konkretnego mebla, na przykład skórzanej sofy, można używać grubych narzut, które zasłonią właściwą powierzchnię mebla. Łatwiej jest zabezpieczyć otoczenie kota, niż zmusić go do zmiany nawyków. Koty to indywidualiści – możemy jedynie obserwować ich upodobania i dostosowywać do nich przestrzeń.