Co jakiś czas w naszym życiu pojawiają się wyjątkowe albo niepowtarzalne chwile. Jednym z takich momentów jest z pewnością decyzja o wyprowadzce z domu rodzinnego. To przełomowa chwila w życiu każdego młodego człowieka.
Co wpływa na zmianę miejsca zamieszkania
Jest wiele czynników, które wpływają na decyzję o zmianie mieszkania lub usamodzielnieniu się. Najczęściej do podjęcia tej decyzji mobilizuje nas nasza sytuacja życiowa. Jedni kończą szkołę średnią i planują rozpocząć pracę albo rozpoczynają studia w większym mieście. Innym zmienia się status z osoby w stanie wolnym na małżonka. Jeszcze inna grupa ludzi, która musi zmienić miejsce zamieszkania to rodzinka, w której pojawia się nowy członek rodziny. Są też młodzi ludzie, którzy po prostu planują się usamodzielnić, więc wyprowadzają się do większego miasta, ponieważ łatwiej się tam utrzymać, znaleźć ciekawą pracę i mieszkanie dostosowane do możliwości budżetowych. Jest też grupa osób, która posiada na tyle gotówki, że chce ją zainwestować w mieszkanie i kupuje takie, do którego planuje się wprowadzić.
Wynajem czy zakup mieszkania
Część z osób, które planuje się usamodzielnić, nie ma możliwości zakupu swojego mieszkania. Szczególnie osoby, które rozpoczynają swoje życie zawodowe albo edukację w wielkim mieście szukają niewielkiego mieszkania do wynajęcia. Szukają wśród setek ofert na różnych portalach ogłoszeniowych, u deweloperów zajmujących się wynajmem mieszkań, takich jak wrocławski kimorent. Młode osoby najbardziej zainteresowane są wynajmem mieszkania z wyposażeniem. Nie posiadają jeszcze wielu swoich rzeczy, a szczególnie takich jak meble, biurko, łóżko. Szukają więc wśród ofert mieszkań takich, w które nie będą musieli za bardzo inwestować. Chodzi im głównie o to by wprowadzić się i zamieszkać. W wypadku ludzi, którzy mają możliwości finansowe a wstępują w związek małżeński albo takich, którym powiększa się rodzinka, lepszym rozwiązaniem byłby zakup mieszkania. Dzięki temu unikną wielu stresów związanych z przeprowadzkami. Decyzję o zakupie mieszkania trzeba podjąć dużo spokojniej niż decyzję o wynajmie. Trzeba dokładnie przeanalizować jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, ewentualnie ile kredytu musimy dobrać, w jakim miejscu chcemy zamieszkać, w samym centrum miasta czy w okolicy. Poza tym dosyć ważnym czynnikiem jest określenie terminu, w którym chcielibyśmy wprowadzić się do naszego nowego mieszkania.
Kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym
Zakup mieszkania to poważna, czasem nawet życiowa decyzja. Rynek wtórny ma tę przewagę, że jest znacznie mniejsza różnica w czasie między zapłatą za mieszkanie a możliwością zamieszkania. Kupując jednak mieszkanie z rynku wtórnego najczęściej musimy to zrobić przez agencję nieruchomości, która jak wiadomo pobiera dodatkową prowizję. Wpływa to na cenę mieszkania. Dodatkowym kosztem, którego nie da się uniknąć jest 2% podatek od czynności cywilnoprawnych. Zaletą zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest także to, że jeśli kupimy mieszkanie w stanie gotowym do zamieszkania, to z ewentualnym remontem będziemy mogli poczekać aż odłożymy odpowiednią ilość gotówki. Dzięki temu od momentu zakończenia procesu kupna – sprzedaży będziemy mogli od razu zamieszkać w naszym nowym mieszkaniu. Zaletą zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest również lokalizacja bliżej centrum. Są osoby, które lubią mieszkać w samym sercu miasta, więc zakup mieszkania na rynku wtórnym jest idealną opcją dla takich ludzi. Jeśli jednak ktoś ceni ciszę i spokój, to lepiej wybrać opcję zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, na przykład u dewelopera omegabuildings, działającego na terenie Wrocławia.
Osada Sportowa Omegabuildings
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym
Rynek pierwotny przede wszystkim często oferuje atrakcyjną cenę zakupu mieszkania. Wynika to przede wszystkim z faktu,że z deweloperem podpisuje się umowę i dokonuje zapłaty za mieszkanie w trakcie trwania inwestycji. Zaletą zakupu na rynku pierwotnym jest to, że na etapie budowy możemy domówić się co do ewentualnego przesunięcia ścianek działowych w mieszkaniu, zamianie wanny na prysznic (lub na odwrót). Poza tym kupując mieszkanie od dewelopera, mamy pewność nowych okien, instalacji. Dzięki temu nawet w razie jakiejś awarii możemy liczyć na naprawę w ramach gwarancji. Mieszkanie od dewelopera ma ten atut, że urządzamy je od podstaw według swojego gustu i potrzeb. Lokalizacja mieszkań na rynku pierwotnym jest atrakcyjna pod względem dobrej komunikacji z miastem. Deweloperzy dbają o to, żeby osiedla powstawały w takich miejscach, z których bez problemu można dostać się do strategicznych punktów w mieście.
Bez względu na to, czy zaczynamy nowy rozdział swojego życia wynajmując mieszkanie, czy mamy możliwość zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym, to musimy przemyśleć wiele aspektów. Między innymi musimy przeanalizować w jakiej części miasta chcemy zamieszkać, jak duże mieszkanie jest nam potrzebne, jakie koszty jesteśmy w stanie co miesiąc ponosić, jakie wyposażenie jest dla nas niezbędne, żeby móc komfortowo funkcjonować. To wszystko pokazuje, że decyzja o przeprowadzce to poważny krok w życiu każdego człowieka.