Recykling i regranulaty LDPE

Recykling LDPE uległ poprawie na przestrzeni lat, dzięki kilku amerykańskim firmom, które podjęły się opracowania nowych procesów i programów. Ta ewolucja w recyklingu będzie prawdopodobnie coraz bardziej wartościowa w nadchodzących latach, biorąc pod uwagę, że rynek polietylenu stale rośnie w ciągu ostatniej dekady i oczekuje się, że nadal będzie rósł.

Regranulaty LDPE — jakimają związek z ekologią?

Wszyscy jesteśmy świadomi zagrożeń, które są związane z obecnością tworzyw sztucznych w środowisku. Niemniej jednak jeden popularnych polietylenów, polietylen o niskiej gęstości (LDPE), jest doskonałym kandydatem do recyklingu. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób jest on przetwarzany i co może zrobić dla Ciebie.

Recykling LDPE — czy jest to możliwe?

Aby folia plastikowa mogła zostać poddana recyklingowi, musi zostać rozdzielona na podstawie gęstości — między polietylenem o wysokiej gęstości (HDPE) a polietylenem o niskiej gęstości oraz na folię kolorową lub z nadrukiem. Folia, która nie jest oddzielona, może w znacznym stopniu wpłynąć na wartość przedmiotów wyprodukowanych z przetworzonego tworzywa sztucznego. Folia kolorowa lub z nadrukiem oraz folia przezroczysta trafiają do różnych strumieni przetwarzania, aby uniknąć wzajemnego zanieczyszczenia, co znacznie obniżyłoby wartość produktu końcowego. Inne elementy wymagające rozdzielenia to folie z etykietami i folie czyste. Na świecie dostępna jest technologia umożliwiająca czyszczenie folii z etykietami, zanim przejdą one do procesu recyklingu.

Regranulaty LDPE — jak działa proces recykling?

Folia LDPE jest rozdrabniana na płatki za pomocą młynków. Po uzyskaniu formy płatków tworzywo jest czyszczone w celu usunięcia brudu, zanieczyszczeń i innych pozostałości. Oczyszczone płatki są następnie suszone, topione i zamieniane w granulki ułatwiające obsługę. LDPE z recyklingu może być łączony z pierwotnym materiałem LDPE lub używany samodzielnie do tworzenia nowych produktów końcowych. Ponadto LDPE z recyklingu jest często używany do produkcji rur, arkuszy, folii i worków na śmieci dla tarcicy kompozytowej, zastosowań budowlanych i rolniczych oraz innych produktów. Z drugiej strony, HDPE z recyklingu jest zwykle używany do produkcji tarcicy kompozytowej i toreb plastikowych. Wiele czynników może wpłynąć na wartość tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, co skutkuje różnymi gatunkami folii LDPE, z których wiele może być również wykonanych lub wykorzystanych z liniowego polietylenu o niskiej gęstości (LLDPE).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here