nóż

Noże myśliwskie mogą zasadniczo różnić się między sobą budową. Mają różne typy ostrzy i rękojeści, czy różnorodną stal. Wśród nich na uwagę zasługują między innymi noże składane, które charakteryzują się kieszonkowymi rozmiarami i są bardzo poręczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć i do czego mogą zostać zastosowane oprócz myślistwa?

Nóż składany, czyli ogromnie poręczny

Pierwsza i najważniejsza zaleta noży składanych to niewielka ilość miejsca, jaką zajmują. Dzięki temu mogą być wykorzystywane jako noże kieszonkowe. Zmieszczą się praktycznie wszędzie – w kieszeni spodni lub kurtki, w torbie czy plecaku. Niezależnie od tego, gdzie i z czym idziemy, będą więc nam towarzyszyć, nie obciążając zbytnio i nie sprawiając, że będzie nam w jakikolwiek sposób niewygodnie.

Składany nóż dzięki swoim rozmiarom i budowie jest bardzo poręczny i na pewno przyda się nie tylko myśliwym. Doskonale sprawdzi się także podczas innych wypraw do lasu, służących między innymi trekkingowi czy survivalowi. Idealnie uzupełni warsztat narzędziowy każdego domowego majsterkowicza, zwłaszcza wówczas, gdy wybiera się on gdzieś dalej i chciałby mieć przy sobie solidne, ale też wielofunkcyjne narzędzie. Na pewno będzie też niezastąpiony podczas prac w ogrodzie czy na działce.

Bezpieczeństwo używania i przenoszenia

Myśliwskie noże składane charakteryzują się specjalną budową, która gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno wtedy, kiedy są używane, jak i wówczas, gdy jedynie je przenosimy. Wszystko dlatego, że posiadają bardzo mocną sprężynę, która pozwala im pozostać zamkniętymi niezależnie od tego, co się z nimi dzieje i gwarantuje, iż nie ostrze nagle nie otworzy się nam w kieszeni.

Z kolei blokada następująca po otwarciu to bezpieczeństwo dla każdego użytkownika, ponieważ chroni palce przed przypadkowym zamknięciem ostrza. Niezależnie więc od tego, co robimy i ile siły do tego używamy, na pewno nie przetnie on skóry.

Idealny do prac myśliwskich

Kolejna zaleta noża składanego to doskonałe dopasowanie do prac myśliwskich. Noże te posiadają ostrza o specjalnie wyprofilowanym kroju, który pomaga w takich pracach jak skórowanie czy patroszenie zwierzyny. Wśród arsenału możemy nawet znaleźć kieszonkowe piły do kości, które bez wątpienia pomogą w oprawianiu zwierząt czy nawet dzieleniu ich na odpowiednie części.

W parze z odpowiednim profilem klingi musi iść jej ostrość. Noże myśliwskie składane są wyposażone w najlepszej jakości głownie, które wykonywane są ze stali o wysokim współczynniku twardości. Gwarantuje on ich odporność na urazy mechaniczne czy wyszczerbienie, jak również zapewnia długotrwałą ostrość. Warto dodać do tego także cechę nierdzewności, jaką można znaleźć w wielu nożach, która chroni go dodatkowo przed warunkami atmosferycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here