AMD wysiękowe

Problemy ze wzrokiem zdają się być czymś nieuniknionym, ale nie dotyczą wyłącznie osób w podeszłym wieku. Pojawiają się już u młodych ludzi, niektórzy borykają się z wadami wzroku od urodzenia. Kluczowa jest profilaktyka, czyli zapobieganie rozwojowi różnych dysfunkcji. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, co może przyczynić się nawet do utraty wzroku. Leczenie wysiękowe AMD polega przede wszystkim na iniekcjach doszklistkowych i jest długotrwałe.

AMD – czym jest i w jaki sposób się objawia?

Narząd wzroku z czasem zużywa się, podobnie jak inne organy. W podeszłym wieku zwiększa się ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to bardzo ważne schorzenie, które nieleczone może przyczynić się do utraty wzroku. Jest wiele czynników, które sprzyjają powstaniu AMD. Mogą one dotyczyć genetyki, prowadzenia niezdrowego trybu życia, choroby cywilizacyjne. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej dochodzi do stopniowego pogarszania się wzroku. U niektórych ostrość widzenia pogorszy się w ciągu kilku miesięcy, a w przypadku innych będzie to trwać latami. Zdarza się także do upośledzenia widzenia dochodzi w ciągu kilku tygodni, dotyczy to osób z ciężkim przebiegiem AMD. Nieleczone zwyrodnienie plamki może doprowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki i oślepnięcia. AMD objawia się pogorszeniem widzeniem centralnym, trudnościami w czytaniu. Wszystkie litery i linie znajdujące się w środku pola widzenia zdają się być zniekształcone i rozmyte. Charakterystyczne jest również pojawienia się czarnej/szarej plamy, która jeszcze bardziej utrudnia widzenie. W przypadku wysiękowego zwyrodnienia plamki żółtej kluczowe jest jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty po zaobserwowaniu u siebie wyżej wymienionych objawów, aby móc postawić diagnozę i wdrożyć niezwłocznie skuteczne leczenie. AMD postępuje bardzo szybko, dlatego nie należy zwlekać, bo wczesna interwencja skutecznie spowalnia przebieg schorzenia.

Co jest istotne w przypadku AMD? O czym powinno się pamiętać?

Obecnie medycyna konwencjonalna nie zna skutecznego sposobu na całkowite zahamowanie wysiękowego zwyrodnienia plamki żółtej. Jej degeneracja jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się organizmu. Można jednak spowolnić ten proces, szczególnie jeśli pojawił się on w stosunkowo młodym wieku. Bardzo ważna jest profilaktyka, regularne wizyty u okulisty po pięćdziesiątym roku życia, szczególnie jeśli w rodzinie ktoś borykał się już z AMD. Przy podejrzeniu tego schorzenia wykonuje się badanie SOCT. Istotne jest kontrolowanie przebiegu chorób współistniejących typu cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nadwaga czy problemy z układem krążenia. Dieta również ma ogromny wpływ na kondycję narządu wzroku i rozwój AMD. Nie może zabraknąć w niej kwasów omega-3, luteiny, zeaksantyny, cynku, selenu i szeregu mikroelementów. W skrócie: dieta powinna być dobrze zbilansowana, jak najbardziej naturalna, bogata składniki odżywcze. Kolejną kwestią jest bycie aktywnym fizycznie, przebywanie na świeżym powietrzu, chronienie wzroku przed działaniem promieniowania słonecznego, zabezpieczanie się filtrami, rzucenie palenia, ograniczenie używania urządzeń elektronicznym z ekranami emitującymi niebieskie światło.

Na czym polega AMD wysiękowe leczenie?

Chociaż nie udało się jeszcze całkowicie wyleczyć wysiękowego zwyrodnienia plamki żółtej, to są metody na spowolnienie przebiegu tego schorzenia. Obecnie za najefektywniejsze leczenie uznaje się iniekcje doszklistkowe. Ich nadrzędnym zadaniem jest zahamowanie rozrostu naczyń, co przeciwdziała postępowi AMD. Nowoczesne preparaty anty-VEGF blokują nadprodukcję białka przyczyniającego się do wzrostu patologicznych naczyń krwionośnych pod siatkówką. Zabieg z zastosowaniem iniekcji nie jest skomplikowany, przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych, polega na wstrzykiwaniu do ciała szklistego w oku specjalnie opracowanej substancji anty-VEGF. Zabieg nie jest bolesny, bo wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Zaletą tej metody jest brak negatywnych skutków ubocznych. Można liczyć na zatrzymanie postępu choroby i zniwelowanie powstałych już zmian. U większości pacjentów odnotowuje się poprawę wzroku nawet o parę dioptrii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here