Właściwości masła shea

Współczesna kosmetologia coraz chętniej szuka inspiracji zarówno w starych recepturach, jak również w naturze. To, co sprawdzało się przed dekadami czy nawet stuleciami, przy odpowiedniej modyfikacji nadal może stać się znakomitym kosmetykiem pielęgnacyjnym i regenerującym w XXI wieku, w czasach gigantycznego rozwoju technologii. Naturalne składniki stosowane w delikatnych i skutecznych kosmetykach mogą pochodzić z wielu stron świata. Chociażby z Czarnego Lądu pochodzi masło shea – pozyskiwane z nasion (orzechów) rośliny znanej w takich krajach, jak Nigeria, Kamerun, Sudan i Etiopia.

Naturalne substancje regenerujące

Czyste masło shea, będące składnikiem balsamów, pomadek, odżywek, szamponów czy kremów, obfituje w szereg witamin i innych naturalnych składników prozdrowotnych. Są tam między innymi witaminy A i E (odpowiadające za spowolnienie procesów starzenia się skóry). Kolejną warta wspomnienia substancją są triacyloglicerydy (TAG), zawierające glicerol i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (linolenowy i linolowy); są też inne pozytywnie działające kwasy tłuszczowe, z kwasem oleinowym i kwasem stearynowym włącznie. Charakterystyczny i zarazem przyjemny aromat masła shea jest wynikiem obecności kolejnych naturalnych składników, jak aldehydów i ketonów. Jako istotną informację trzeba wziąć pod uwagę, że procentowa zawartość poszczególnych substancji jest zależna od miejsca pozyskiwania, czyli kraju pochodzenia. Sporą wiedzę na ten temat mają pracownicy laboratorium Oeparol, którzy opracowali pomadkę Oeparol Everyday, zawierającą między innymi olejek z wiesiołka i oczywiście najwyższej jakości masło shea. Pomadka do ust Everyday przyspiesza regenerację naskórka oraz jest skutecznym panaceum na niekorzystny wpływ czynników pogodowych, klimatyzacji i zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Cechy

Substancje czynne zawarte w maśle shea odpowiadają za prawidłową gospodarkę wodną w skórze. Duże stężenie masła shea w kremie czy pomadce sprawia, że skóra jest bardziej jędrna i dłużej zachowuje sprężystość; zmniejsza się też widoczność zmarszczek – za to odpowiadają przede wszystkim fitosterole. Kolejnym wyróżnikiem kosmetyków z masłem shea jest zdolność do pochłaniania promieni słonecznych, stąd jego dodatek stanowi naturalną ochronę przeciwsłoneczną.

Ciekawostki

Według najnowszych badań masło shea ma zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych dla osób z chorobami skóry. To panaceum na wiele dermatoz, w tym na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę oraz trudno gojące się rany i oparzenia cz nawet rozstępy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here