Czy powinno się wysyłać dziecko na obozy młodzieżowe

Wyjazd na kolonie lub obóz to okazja do przeżycia przygody dla dziecka, z kolei dla rodziców to możliwość oderwania pociech od ekranów komputerów, telewizorów czy smartfonów. Natomiast przeglądanie ofert obozów i kolonii młodzieżowych przez rodziców sprawia, że zastanawiają się oni czy wysłanie dziecka na taką formę wypoczynku to dobry pomysł.

Czego niepotrzebnie obawiają się rodzice dzieci wysyłanych na kolonie?

Rodzice przede wszystkim obawiają się, że pozytywne wrażenia z kolonii ich pociech niekoniecznie będą akceptowalne dla nich. Jednak każda decyzja dotycząca wyjazdu na obóz czy kolonie musi być przede wszystkim dokładnie omówiona razem z dzieckiem. Taki wyjazd to okazja do przeżycia przygody oraz zawarcia nowych znajomości lub pogłębienia własnych zainteresowań. Przy wyborze konkretnej oferty można kierować się opiniami jak i poleceniami innych rodziców na różnych portalach społecznościowych. Dla rozwiana wszelkich wątpliwości dorosłych warto sprawdzić firmę organizującą wypoczynek (czy posiada dokumenty takie jak wpis do rejestru organizatorów, zgłoszenie do Kuratorium Oświaty czy gwarancję ubezpieczeniową).

Co jest istotne przy wyjazdach dzieci na kolonie?

Kolejnym ważnym elementem samodzielnego wyjazdu pociechy jest zapoznanie się z programami obozu czy kolonii, aby znaleźć wyjazd odpowiadający zainteresowaniom dziecka. Zdenerwowanie rodziców nie ma podstaw, gdyż latorośl jest przekazywana pod opiekę profesjonalnej kadry (pozostającej do ich dyspozycji), w środowisko rówieśników. Wszelkie wątpliwości co do wyboru rozwieje zadowolone dziecko. Warto podkreślić, że dziecko jest wysyłane na zorganizowany wyjazd, gdzie nie jest zostawiane bez opieki, lecz ma zapewnioną rozrywkę przez cały czas, a nad jego bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowana kadra. Przykładem są obozy organizowane przez Kogis. Taki rodzaj odpoczynku uczy dziecko odpowiedzialności, gdyż musi ono wstać o określonej porze, samodzielnie się umyć i ubrać oraz dostosować do uzgodnionego harmonogramu zajęć. Takie zachowanie na wyjeździe zaprocentuje w przyszłości, gdyż dziecko po powrocie z wakacji będzie zdolne do samodzielnego przygotowania się do szkoły oraz będzie bardziej zdyscyplinowane.

Co jeszcze oferują wyjazdy w czasie wolnym?

Wyjazd w okresie wakacyjnym czy na ferie może także przynieść inne korzyści potomkowi. Przede wszystkim taki wyjazd może poszerzyć horyzonty poprzez zmianę otoczenia i środowiska. Wtedy to dzieci mają okazję poznać odległe i piękne miejsca jak i zawiązać nowe znajomości, które zmienią zapatrywania na świat. Można również dokonać próby generalnej przed wysłaniem dziecka na obóz wakacyjny poprzez wybranie najpierw krótszego wyjazdu zorganizowanego wypoczynku. Taka wyprawa w postaci np. obozu tematycznego (przykładem jest oferta Kogis) pozwala dostosować odpoczynek do zainteresowań dziecka. W ofertach organizatorów można przebierać pomiędzy obozami sportowymi, rekreacyjnymi, artystycznymi czy innymi. Wybór zgodny z pasjami dziecka zapewni rodziców, że nie będzie się ono nudziło w trakcie wakacyjnego wyjazdu, ani też nie będzie rozpaczało z powodu rozstania z rodzicami.

Zalety obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży

Jeżeli rodzic zrozumie, że warto wysłać pociechę na zorganizowany wyjazd, wystarczy już tylko zadbać o wszelkie kwestie bezpieczeństwa przed wyjazdem. Następnie rodzice mogą już cieszyć się na powrót dziecka, które będzie bogatsze o nowe doświadczenia i umiejętności. Pociecha wróci bardziej samodzielna, z poszerzonym gronem znajomych i znajomością nowych i odległych miejsc. Istotna dla rodzica jest także możliwość skontaktowania się z organizatorem wyjazdu zorganizowanego, aby skonsultować wybór odpowiedniej opcji dla własnej pociechy. Dlatego też ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą organizatora i udostępniony, możliwy kontakt w celu rozwiania wszelkich wątpliwości tak jak w przypadku Kogis. Bez względu na zainteresowania czy charakter dziecka, każdy znajdzie obóz lub wyjazd kolonijny dostosowany do indywidualnych potrzeb. Bogata oferta zorganizowanych wyjazdów pozwala na pogłębianie pasji lub poszukiwanie nowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here