jaki darmowy antywirus

Bardzo dużo osób nie docenia tego jak ważne jest bezpieczeństwo naszego komputera w dzisiejszych czasach. Jesteśmy niemal przez całą dobę podpięci do internetu, przeglądamy różnego rodzaju strony i pobieramy różne pliki.

Często wydaje nam się, że wchodzimy wyłącznie na bezpieczne portale i że pobieramy tylko takie pliki, co do których mamy stuprocentową pewność skąd pochodzą. Niestety nic bardziej mylnego.

Ogromny rozwój technologii, który nastąpił w ciągu ostatnich dziesięciu lat, dosięgnął również wirusów i całej branży hackerów. Obecnie doświadczony hacker jest w stanie zawirusować nasz komputer osobisty w taki sposób, że nawet nie będziemy sobie z tego zdawać sprawę. O ile oczywiście nie będziemy posiadali żadnego programu antywirusowego lub gdy nasz program antywirusowy będzie wątpliwej jakości. Trzeba też pamiętać o regularnym sprawdzaniu aktualizacji dla naszego antywirusa, ponieważ nawet najlepszy program zapewniający nam na co dzień ogromne bezpieczeństwo przed wirusami, bez aktualizacji jest bezużyteczny.

Niestety programy antywirusowe są często bardzo drogie. Jeszcze kilkanaście lat temu kupno antywirusa było jednorazowym zakupem, który kosztował nas najczęściej między 50 a 200 złotych. Obecnie zdecydowania większość programów antywirusowych jest sprzedawana na zasadzie abonamentu. Oznacza to, że nie kupujemy danego programu na zawsze i na własność, a jedynie „wypożyczamy go” na określony okres czasu, najczęściej na 1, 3, 12 lub 24 miesięcy. Same ceny antywirusów również bardzo mocno poszły w górę i możemy obecnie zapomnieć o kupnie dożywotnio antywirusa za 100 złotych.

darmowy antywirus

Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe programy antywirusowe, które w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinęły i są coraz częściej używaną alternatywą dla płatnych antywirusów. Ale zaraz, chwila. Jak to darmowe? W takim razie na czym zarabiają producenci takich antywirusów. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, ale chyba każdy mógł się tego spodziewać – antywirusy te zarabiają przede wszystkim na reklamach, których jest niestety dość dużo. Zarabiają też na promocji swoich usług, ponieważ każdy taki darmowy antywirus posiada również swoją płatną wersję. Nawet jeżeli tylko jedna osoba na sto skorzysta z płatnej wersji ich usług, to dla nich jest to już ogromny zysk dzięki efektowi skali.

Jaki darmowy antywirus będzie dla nas najlepszy?

Oto kilka programów antywirusowych, które są darmowe i jednocześnie zapewnią nam sporą ochronę przed wirusami w sieci.

Pierwszym antywirusem wartym uwagi jest AVG Antivirus Free. Oferuje ona oprócz podstawowej ochrony dodatkowe narzędzia, które pozwolą nam lepiej zoptymalizować nasz system operacyjny. Oprócz tego AVG pozwala również na skanowanie załączników z podpiętych do programu kont mailowych. Sprawdzi on również za nas każdy link prowadzący do stron internetowych dzięki czemu będziemy wiedzieli czy wchodzimy na bezpieczną stronę internetową, jeszcze przed wejściem w sam link.

Kolejnym polecanym wyborem jest Kaspersky Free, czyli darmowa wersja kultowego już programu antywirusowego Kaspersky. Dlaczego akurat ten antywirus? Podobnie jak AVG oferuje on skanowanie wszystkich załączników w otrzymywanych przez nas mailach, ale oprócz tego pozwala on także na skanowanie naszego komputera w czasie rzeczywistych, a nie jedynie w momencie gdy zlecimy odpowiedni skan. Kaspersky deklaruje również pełną ochronę przed phishingiem oraz ochronę przed spyware.

laptop

Następnym, tym razem na pewno o wiele mniej znanym antywirusem, jest ZoneAlarm Free Antivirus. To, co wyróżnia ZoneAlarm na tle innych antywirusów, to fakt że zapewnia on naszemu komputerowi osobisty firewall. Dodatkowo będzie on co pewien czas tworzył dla nas kopie zapasowe plików, które przeglądamy w przeglądarce internetowej, a także chronił prywatność naszych wrażliwych danych przed atakami hackerów.

Dużo osób zapomina też (lub nie docenia) antywirusa od Windowsa, czyli Windows Defender. Wbrew pozorom jest to dość kompletny i przyzwoity antywirus, którego główną wadą jest brak bardziej zaawansowanych funkcji skanowania wirusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here