jakie okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko fajnym dodatkiem do letnich stylizacji, ale przede wszystkim porządnym zabezpieczeniem dla oczu. Chronią je przed silnym promieniowaniem słonecznym, które może poważnie uszkodzić wzrok, zwłaszcza jeśli człowiek poddaje się mu w godzinach południowych.

Tak naprawdę dobre okulary przeciwsłoneczne powinny łączyć w sobie modny design ze skuteczną ochroną. Na szczęście wiele modeli charakteryzuje się tymi dwoma cechami. Dzięki temu nikt nie musi długo zastanawiać się nad tym, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać.

Dobre okulary przeciwsłoneczne muszą być oczywiście wyposażone w porządny filtr. To on odegra w nich najważniejszą rolę. Zabezpieczy oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, które tak naprawdę występuje w trzech odmianach. Wyróżniamy promieniowanie UVA, UVB oraz UVC. Najbardziej szkodliwe dla oczu jest to ostatnie, gdyż jako jedyne nie jest praktycznie w ogóle pochłaniane przez atmosferę, przez co cała jego ilość wyprodukowana przez słońce trafia bezpośrednio na ziemię.

Promieniowanie UVA poważnie szkodzi oczom. Należy je przed nim chronić, pamiętając o tym, by przed wyjściem na zewnątrz w słoneczny dzień zawsze założyć porządne okulary przeciwsłoneczne. Z uwagi na ich olbrzymi wpływ na stan wzroku nie powinno się na nich oszczędzać. Tanie modele okularów przeciwsłonecznych w żadnym wypadku nie zagwarantują stuprocentowej ochrony przed promieniowaniem. Lepiej zatem wydać na nie trochę więcej pieniędzy, by zyskać pewność, że dobrze zadbało się o swoje oczy.

dziewczyna w okularach

W poradnikach opowiadających o tym, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać, bardzo często wspomina się również o wpływie koloru soczewek na końcową funkcjonalność i użyteczność modelu. Wbrew pozorom nie decyduje on wyłącznie o estetyce produktu. Oczywiście częściowo odpowiada za prezencję okularów, ale nie jest to jego jedyna funkcja – kolor soczewki może bowiem sprawić, że ochrona przed promieniowaniem słonecznym będzie jeszcze silniejsza i efektywniejsza.

Na jaką barwę wypadałoby zatem postawić? Dość dobrym wyborem będą m.in. soczewki szare. Są neutralne i bardzo uniwersalne, dlatego pasują do oprawek w różnorodnych kolorach. Świetnie oddają też rzeczywiste odcienie otoczenia, dzięki czemu nie przekłamują jego tonacji i nadają się do noszenia na co dzień. Jeszcze lepszą ochronę zagwarantują oczom soczewki czarne, czyli te najczęściej pojawiające się w okularach przeciwsłonecznych, jednakże należy pamiętać o tym, że mogą one nieco zaciemniać widziane barwy.

Rozglądając się za okularami przeciwsłonecznymi, warto także poszukać modeli z polaryzacją. Filtr polaryzacyjny umieszczany jest bezpośrednio w soczewkach. Odpowiada on za likwidowanie światła, które może odbijać się od jasnych płaszczyzn, takich jak trawa, woda czy chociażby piasek na plaży. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją gwarantują użytkownikom bardzo dużą wygodę. Są bardzo komfortowe w noszeniu, ponieważ w pełni oddają rzeczywiste barwy otoczenia i zapewniają wysoki kontrast kolorów.

okulary przeciwsłoneczne

Dzięki nim świat staje się bardziej żywy. Kolory nagle nabierają pełnej mocy i wyrazistości, a człowiek może z przyjemnością podziwiać otaczającą go piękną przyrodę. Okulary z polaryzacją są też jedynym dobrym wyborem dla kierowców oraz osób, które chcą w nich uprawiać różne dyscypliny sportowe. Dziś kosztują one niewiele więcej od „zwykłych” okularów, także warto dołożyć do nich trochę pieniędzy, by zyskać coś naprawdę wartościowego.

Na samym końcu, gdy już te podstawowe kwestie zostaną ograne, trzeba będzie jeszcze zadecydować, jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej dopasują się do konkretnego owalu twarzy. Coś innego będzie pasować osobie o większych kształtach, a coś innego tej, która może się pochwalić idealnymi rysami buzi. Bardzo trudno czasem samemu podjąć tę ostateczną decyzję, dlatego do salonu z okularami najlepiej udać się z jakimś pomocnikiem. Często to właśnie ta druga osoba jest w stanie spojrzeć na klienta z większym dystansem i rzeczywiście mu podpowiedzieć, w czym zaprezentuje się on najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here