kobieta

Na początku nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Można powiedzieć, że przypominają początki przeziębienia lub lekkie zatrucie pokarmowe, lecz tak naprawdę wywołane są zupełnie innym stanem – ciąży.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży nie pojawiają się od razu po zapłodnieniu, ponieważ wtedy organizm dopiero zaczyna się przygotowywać do zmian, jakie nastąpią w najbliższym czasie. W związku z tym zauważalne symptomy zazwyczaj widoczne są po około 4, a nawet 6 tygodniach od momentu zapłodnienia. Oczywiście nie jest to reguła, ponieważ są kobiety, które dowiadują się o swoim stanie, dopiero po kilku miesiącach. Dlatego też, wszystko jest sprawą bardzo indywidualną, ale istnieje kilka najczęściej pojawiających się sygnałów, które powtarzają się u wielu pań w pierwszych miesiącach ciąży.

1. Spóźnia się okres, a właściwie nie nadchodzi. To pierwszy i najbardziej przemawiający symptom, który sygnalizuje zmiany w organizmie kobiety, szczególnie jeśli do tej pory krwawienie pojawiało się regularnie. Często zamiast miesiączki pojawia się plamienie, profesjonalnie nazywane plamieniem implantacyjnym, które jest wywołane zagnieżdżaniem się zarodka w macicy.

jakie są pierwsze objawy ciąży

2. Wrażliwość na zapachy – w stanie ciąży często drażniące stają się intensywne zapachy, które do tej pory zupełnie nam nie przeszkadzały. Irytować nas może zapach porannej, mocnej kawy, kosmetyków lub dym z papierosa, wcześniej nam zupełnie obojętny.

3. Zachcianki żywieniowe – każdy z nas może mieć jakąś zachciankę kulinarną, ale zazwyczaj mieści się ona w granicach naszego dotychczasowego gustu. W ciąży można czuć niechęć do ulubionych dań i mieć zupełnie odmienne smaki niż do tej pory. Dodatkowo, ze względu na to, że dziecko potrzebuje pewnych składników odżywczych i zmienia się gospodarka hormonalna kobiety w ciąży, często odczuwa się większe łaknienie i apetyt niż do tej pory.

4. Inny wygląd piersi – często piersi nabierają nieco innego kształtu tuż przed zbliżającą się miesiączką, jednak, jeśli kobieta jest w ciąży to zmienia się również kolorystyka sutków. Mogą być one ciemniejsze niż do tej pory. Dodatkowo widoczne stają się żyły, a same piersi są zdecydowanie większe.

5. Mdłości – poranne mdłości to najczęściej znany z opowiadań symptom ciąży. Czy jest w tym coś prawdy? Oczywiście, że tak. Jest to bowiem rezultat bardzo wysokiego stężenia hCG (gonadotropiny kosmówkowej), czyli hormonu produkowanego podczas ciąży. Mdłości, wymioty i nudności występują najczęściej u kobiet, które w ciąży są po raz pierwszy. Zazwyczaj występują one rano lub wieczorem i mogą trwać nawet do kilku godzin!

6. Senność – pierwszym objawem ciąży jest również niespotykane do tej pory zmęczenie i senność w ciągu dnia. Czym jest wywołany taki stan rzeczy? Przede wszystkim wzrostem progesteronu w organizmie młodej kobiety, ale także wszystkimi innymi, pozostałymi zmianami, które wiążą się z ogólnym zmęczeniem organizmu po wycieńczeniu nudnościami i niespotykanymi wcześniej zmianami hormonalnymi.

objawy ciąży

7. Bóle podbrzusza i brzucha – to kolejny symptom, bardzo przypominający czas zbliżającego się okresu, czyli stan napięcia przedmiesiączkowego. Jednak jeśli ból nie ustępuje, a także pojawiają się zaparcia lub wzdęcia, może sygnalizować to zapłonienie.

8. Częstsze niż dotychczas wizyty w toalecie – częste oddawanie moczu niekoniecznie musi być spowodowane piciem dużej ilości płynów czy też przeziębieniem pęcherza, lecz może być objawem ciąży. Dzieje się tak dlatego, że powiększona w okresie tego wyjątkowego stanu macica, uciska na pęcherz, a tym samym powoduje odczuwanie potrzeby oddania moczu, chociaż tak naprawdę oddawany jest on w bardzo małych ilościach.

Aby potwierdzić prawdziwość swoich przypuszczeń najlepiej wykonać dokładny test ciążowy lub udać się do ginekologa, w celu dokładnej weryfikacji objawów i rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z ewentualną ciążą. Niekiedy bowiem zdarza się, że kobiety, które bardzo chcą zostać mamami lub wręcz przeciwnie – bardzo się tego boją – nadinterpretują objawy ciąży.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/naszawiedza.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here