Plastik to materiał wyjątkowo łatwy w obróbce. W tym celu konieczne jest dysponowanie odpowiednim zestawem urządzeń, pozwalających podgrzać plastik do poziomu, w którym staje się on plastyczny. Wówczas, masz możliwość jego swobodnego wyginania, rozciągania oraz nadawania mu innych wybranych kształtów i form. Poniżej skupiamy się na zakupie lutownic dedykowanych do obróbki plastiku. Przedstawiamy najpopularniejsze modele przeznaczone do użytku domowego oraz podpowiadamy jak krok po kroku znaleźć urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania.
Lutownica i domowe “spawanie” plastiku
Wielu osobom lutownica kojarzy się przede wszystkim z obróbką cyny. Za pomocą tego materiału naprawia się najczęściej różnego typu przewody, elementy elektroniczne, części metalowe lub mocujące. Wiele osób poszukuje jednak urządzeń dedykowanych bezpośrednio do obróbki innych kategorii materiałów.
Wbrew pozorom, obróbka plastiku jest w wielu przypadkach potrzebna i niezwykle pomocna. Możesz w ten sposób naprawić zniszczoną zabawkę, przedmiot użytkowy, sprzęty i wybrane elementy niektórych urządzeń. Wiele osób korzysta także z lutownicy jako uzupełnienia drukarki 3D, naprawiając w ten sposób różne defekty i niedoskonałości powstające w czasie wydruku.
Jaki model lutownicy do plastiku wybrać?
W przypadku plastiku sytuacja zakupu lutownicy jest dość prosta. Możesz sięgnąć po różne kategorie produktów, bez koniecznego poszukiwania urządzeń dedykowanych bezpośrednio do plastiku. Najczęściej, wybór pada na lutownice oporowe, które okazują się urządzeniami uniwersalnymi, wytrzymałymi oraz precyzyjnymi w czasie codziennej pracy. Świetnie radzą sobie także z innymi materiałami termoplastycznymi.
Odradzamy zakup urządzeń nadmiernie dużych rozmiarów. O wiele lepszym wyborem są niewielkie lutownice, które z łatwością utrzymasz stabilnie w dłoni, precyzyjnie manipulując w bryle plastiku. Szczególnie wartym rozważenia wyborem jest zakup lutownicy oporowej kolbowej, która odznacza się charakterystycznym dużym grotem. Jego powierzchnia przypomina tradycyjny grot i sprawdza się w realizacji różnego typu modeli i projektów. Lutownice kolbowe dobrej jakości znajdziesz w ofercie e-sklepu elektronicznego: https://botland.com.pl/.
Warto też w trakcie zakupów zwrócić uwagę na kilka spraw czysto praktycznych i użytkowych – takich jak sposób wyprofilowania rączki, obecność wzmocnień antypoślizgowych (przeciwdziałający wypadaniu lutownicy z dłoni), zalecany sposób przechowywania urządzenia oraz dedykowane do niego opakowanie lub pokrowiec.
Jaki grot do spawania plastiku?
Groty mogą mieć różny kształt, który bezpośrednio przekłada się na przydatność danej lutownicy do jej używania. Popularnym wyborem są groty: płaskie, dłutowe, wygięte, szpiczaste, stożkowe, ostrze oraz typu Y. Ich odpowiednio wyprofilowana końcówka pozwala na swobodne ugniatanie materiałów, tworzenie precyzyjnych wgłębień i żłobień, a także dowolne wyginanie powierzchni tworzonych obiektów.
Rozmiar grotu również jest sprawą ważną w przypadku obróbki plastiku. O wiele częściej wybór pada na lutownice z niewielkimi rozmiarowo grotami, które pozwalają na obróbkę drobnych części i elementów. Możesz za ich pomocą stworzyć elementy łączeniowe, montażowe oraz inne wybrane części. Większych rozmiarów groty wybierane są do pracy z większymi konstrukcjami – takimi jak plastikowe stelaże w niewielkich konstrukcjach.