jaki olej do smażenia

Większość osób kojarzy tylko kilka tłuszczy, które są lub były podstawowymi rodzajami używanymi pod pokoleń. I tak, każdy zna masło, olej rzepakowy i smalec. Wszyscy też już wiedzą, że smalec jest bardzo be i nie wolno, bo to samo zło. Masło też już niekoniecznie dobre, bo odzwierzęce, bo powoduje choroby serca, zawały i miażdżycę.

Jakiś już czas temu pojawiła się na stołach oliwa, a także inne oleje pochodzące z roślin.
Coraz bardziej nowoczesna kuchnia, sprawia, że ludzie używają coraz to innych rodzajów olejów. Tym bardziej egzotyczna kuchnia wymaga stosowania równie egzotycznych olejów.

Zdrowe czy nie?

Wszystko fajnie, bo w większość te oleje są zdrowe i jak najbardziej specjaliści od żywienia zalecają je spożywać.

Wraz ze wzrostem świadomości, wzrasta potrzeba zdrowszego odżywania. Powinno się zatem pamiętać, o ilościach tłuszczy, jakie powinien spożywać człowiek, aby utrzymywać zdrową dietę. Najbardziej optymalne zapotrzebowanie na tłuszcze to około 25 do 30 procent dziennego spożycia kalorii. Ale oprócz ilość tłuszczy w diecie, ważna jest ich jakość, a także sposób podania.

I tutaj dochodzimy do punktu, kiedy można ze zdrowego tłuszczu zrobić niezdrową dawkę kalorii.

Rodzaje tłuszczy

Podstawowy i bardzo ważny dla zdrowia podział dzieli je na:

  • tłuszcze zawierające kwasy tłuszczowe nasycone (masło, tłuszcz palmowy, olej kokosowy, tłuszcze pochodzące z mięsa)
  • tłuszcze zawierające kwasy tłuszczowe jednonienasycone ( różne oleje roślinne i orzechy)
  • oraz tłuszcze zawierające kwasy tłuszczowe wielonienasycone (awokado, pestki, orzechy, tłuste ryby, ale także oleje roślinne).

Z tym się to je

W zdrowym odżywianiu coraz bardziej odchodzi się od smażenia, tak w ogóle. Jednak głównie chodzi o długie smażenie w głębokim tłuszczu. Samo podsmażenie warzyw czy kurczaka na patelni nie jest grzechem przeciwko zdrowej diecie. No i właśnie tutaj pojawia się pytanie: jaki olej do smażenia? Co będzie najlepszym wyborem?

Pierwszą z najważniejszych rzeczy na jakie należy zwrócić uwagę to temperatura dymienia. To bardzo ważne, ponieważ jeśli tłuszcz, który zaczyna dymić podczas smażenia zamienia się w rakotwórczą substancję. Tłuszcze wykorzystywane do smażenia powinny również być rafinowane. Trzecim wyznacznikiem czy dany olej nadaje się do obróbki termicznej jest stosunek kwasów jednonienasyconych do wielonienasyconych. Tych pierwszych powinno być dużo więcej niż tych drugich.

W związku z tym najlepszym wyborem do smażenia będą: olej rzepakowy, masło klarowane, olej ryżowy, olej arachidowy, a także oliwa. Warto wspomnieć, że olejami, na których absolutnie nie wolno smażyć czy poddawać ich obróbce termicznej są: olej lniany, sezamowy, z pestek dyni, sojowy i kukurydziany.

Oliwa z oliwek i olej rzepakowy

Nie bez powodu na stołach bardzo często króluje oliwa z oliwek jako doskonały dodatek do potraw. Oliwa ta z opisem extra virgin należy do najbardziej zdrowych tłuszczy, jaki można zaserwować sercu. Istotny jest wybierany rodzaj oliwy, ponieważ można natknąć się na coś, co jedynie przypomina oliwę, ale nie będzie posiadało walorów smakowych ani odżywczych prawdziwej oliwy. Należy zwracać uwagę podczas zakupy na stałe elementy, które powinny znaleźć się na etykiecie, jak zakład z którego pochodzi oliwa (mamy wtedy informację również o kraju, z którego pochodzą zbiory oliwek), a także data przydatności do spożycia. Oliwa powinna być w ciemnej butelce, ponieważ światło sprawia, że jełczeje i traci wszystkie swoje atrybuty.

Olej rzepakowy natomiast nazywany jest oliwą północy, nie możemy go lekceważyć. Często jest jednak niedoceniany i przegrywa w zawodach z oliwą, choć posiada ma nawet lepszy skład niż oliwa z oliwek. Do wyboru jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, a także tłoczony na ciepło. Tłoczenie na ciepło sprawia, że olej jest oczyszczany i staje się olejem rafinowanym. Podczas wyboru, jaki olej wybrać należy trzymać się zasady, że oleje tłoczone na zimno, używamy na zimno – np. do sałatek. Tłoczone na ciepło, używamy na ciepło – do smażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here