sztanga

Teraz siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Przestały być placówkami kierowanymi wyłącznie do mężczyzn, a stały się miejscem, w którym każdy – niezależnie od płci, wieku, wagi czy poziomu wytrenowania – może zadbać o swoją sprawność i oczywiście samą sylwetkę. Ćwiczenia na siłowni zapewniają wiele korzyści i to na różnych płaszczyznach. Oddziałują na cały organizm i usprawniają go od wewnątrz, dzięki czemu mogą polepszać zdrowie i zmniejszać ryzyko różnych chorób (nawet i nowotworów).

Trening siłowy jest też jednym z najlepszych narzędzi do kształtowania sylwetki. W zależności od tego, jak zostanie poprowadzony i z jaką dietą się go połączy, może stymulować spalanie tkanki tłuszczowej bądź pobudzać mięśnie do wzrostu. Możliwości są więc ogromne. Wystarczy tylko zacząć z nich korzystać. A co jeszcze może dać człowiekowi regularny trening przeprowadzany na siłowni? Czy ma on jakieś wady, które kogokolwiek mogłyby do niego zniechęcić?

W treningu siłowym najważniejsze i zarazem najfajniejsze jest to, że w przeciwieństwie do większości typowych dyscyplin sportowych daje on zróżnicowane efekty. Z całą pewnością poprawia zdrowie. Wpływa na wydolność, dzięki czemu usprawnia serce i w efekcie długofalowym może zapobiegać wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego. Jest też świetnym sposobem na wypracowanie lepszej koordynacji ruchowej oraz poprawę równowagi i samej sylwetki. Potrafi zniwelować ukształtowane już wady postawy, gdyż w wielu ćwiczeniach wręcz wymusza prawidłową pozycję ciała.

hantle

Większość osób wykonuje go jednak w innym celu. Trening siłowy został bowiem uznany za najefektywniejsze narzędzie do kształtowania sylwetki i właśnie z tego powodu wiele osób się do niego teraz przekonało. Pomaga on zarówno w okresie masowym, jak i w trakcie redukcji. Mogą na nim skorzystać i te osoby, które chcą się po prosto odchudzić, i zawodowi kulturyści, którzy próbują rozwijać swoje ciała. Skoro jednak większości osób zależy na schudnięciu, na tym aspekcie warto nieco bardziej się skupić. Czy ćwiczenia na siłowni naprawdę mogą poradzić sobie z zalegającym na ciele tłuszczykiem?

Jak najbardziej. Do tej pory wszyscy wierzyli w magiczną moc cardio, podczas gdy trening siłowy będzie znacznie lepszym wyborem w kontekście spalania tkanki tłuszczowej. Oczywiście w zwykłych aerobach nie ma nic złego. Jako że wykonuje się je przy umiarkowanym tętnie, potrafią świetnie wpłynąć na ogólną wydolność i wzmocnić serce, dzięki czemu skutecznie dbają o zdrowie. Nie do końca dobrze radzą sobie jednak ze spalaniem tkanki tłuszczowej.

Co prawda jeśli ktoś, kto nigdy wcześniej nie ćwiczył, zacznie od teraz wykonywać codziennie godzinne treningi na bieżni, najprawdopodobniej szybciej doprowadzi się do spadku wagi. Efekt będzie jednak krótki. Organizm przywyknie do jednostajnego wysiłku, a by zwiększyć jego intensywność, trzeba będzie biec dłużej lub szybciej. Nie da się natomiast robić tego w nieskończoność. Koniec końców trzeba by było biec przez kilka czy kilkanaście godzin, by wystawić ciało na kolejną ciężką próbę i pobudzić je do szybszego spalania zbędnych kilogramów. A to absolutnie nie jest możliwe i nie ma żadnego sensu.

ćwiczenia na siłowni

Trening siłowy daje natomiast dużo więcej od zwykłego cardio. Przede wszystkim działa skuteczniej i to w krótszym czasie. Nie trzeba go wcale przeciągać w nieskończoność. Jeżeli głównym celem jest utrata tkanki tłuszczowej, nie należy brać przykładu z zawodowych kulturystów i najbardziej napakowanych facetów na siłowni, którzy poświęcają na ćwiczenia kilka godzin dziennie. Nie ma to sensu.

Lepiej wykonać porządny i krótki trening, który efektywniej zadziała na spalanie tkanki tłuszczowej. A jak powinien wyglądać taki plan? Mogą wypełnić go zupełnie dowolne ćwiczenia na siłowni, ale ważne jest to, by wykonywać je intensywnie – używać mniejszego ciężaru, robić więcej powtórzeń i serii oraz maksymalnie skracać przerwy między ćwiczeniami. Tak naprawdę trening siłowy nie ma prawie żadnych wad. A po zapoznaniu się z jego zaletami, każdy powinien się do niego przekonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here