Ciekawe szlaki na Śnieżkę

Wycieczki w góry to idealna opcja dla wszystkich osób lubiących wypoczywać aktywnie, podziwiając przy okazji przepiękne widoki. Ukształtowanie w Polsce jest zróżnicowane, dzięki czemu można też liczyć na góry, idealnie nadające się do wspinaczki. Każdego roku tysiące osób przyjeżdża do Karkonoszy, a ich najwyższym szczytem jest Śnieżka, podobnie jak Sudetów. Marzeniem wielu osób jest zdobycie Korony Polski, chociażby dla własnej satysfakcji, sprawdzenia swoich możliwości. Nagrodą będą też przepiękne widoki, które wręcz zapierają dech w piersiach. Jest tak wiele ciekawych szklaków, że aż trudno zdecydować się na konkretny.

Godne polecenia szlaki na Śnieżkę

Na Śnieżkę można dostać się z Karpacza, który uznaje się za główny punkt wyjścia większości szlaków turystycznych na ten kultowy szczyt. Jeśli chce się zobaczyć jak najwięcej, to warto wrócić innym szlakiem, aby nie powielać tych samych widoków i móc podziwiać kolejne atrakcje. W pierwszej kolejności polecić można szlak żółty, który zaczyna się od ewangelickiej świątyni Wang, która została wzniesiona z bali. Kilkadziesiąt minut drogi wystarczy do tego, aby trafić na Polanę, po czym zdecydować, który wybierze się szlak. Idąc nadal żółtym szlakiem, natrafi się na majestatyczną grupę skalną utworzoną z granitów, czyli na słynne Pielgrzymy o wysokości ponad 20 metrów. Jest też Słonecznik, czyli spękane granitowe ostańce, jeden przypomina nawet człowieka. Szlak kończy dojście do Domu Śląskiego, po czym jest się już na Śnieżce. Inną opcją będzie niebieski szlak z Karpacza, który również rozpoczyna się od świątyni Wand, idzie Polaną, po czym trafia do karkonoskiego schroniska o nazwie Samotnia. Jest to jedno z najstarszych polskich schronisk, w którym panuje niezwykle przyjemny nastrój. Nieco dalej znajduje się Strzecha Akademicka, a po przejściu kolejnych kilkudziesięciu minut trafia się do Spalonej Strażnicy. Idealną opcją będzie wobec tego wejście na Śnieżkę żółtym szlakiem, po czym zejście niebieskim. Zajmuje to nieco ponad sześć godzin.

Jakim szlakiem dotrzeć na Śnieżkę?

Jeśli ktoś nie ma by wiele czasu lub kondycja nie pozwala mu na wielogodzinną wyprawę po górach, może wybrać krótki szlak na Śnieżkę. Trasa zaczyna się od Karpacza przy stacji linowej Zbyszek. Warto skorzystać z możliwości wjechania koleją linową, co jest atrakcją samą sobie. Kolejnym punktem do zdobycia na szlaku jest Kopa, a po kilkunastu minutach dociera się na Przełęcz pod Śnieżkę. Osobom bardziej wytrwałym polecić można trasę szlakiem czerwonym, która rozpoczyna się przy Schronisku Nad Łomniczką. Latem można podziwiać piękne widoki Karkonoskiego Parku Narodowego. Na trasie znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar z ponad dwumetrowym krzyżem o wadze 130 kg i 30 tablicami upamiętniającymi. Idąc dalej, dotrze się do Schroniska Dom Śląski, po kilkudziesięciu minutach na Śnieżkę. W drodze powrotnej warto wybrać szklak czarny.

Na Śnieżkę można dostać się z Czeskiej Strony, zaczynając od malowniczej miejscowości Pec pod Śnieżką, warto zdecydować się na dotarcie tam komunikacją publiczną lub kolejką gondolową. Z Ruzohorky można dotrzeć na Śnieżkę szlakiem zielonym, następnie żółtym. Dla wielu osób świetną atrakcją będzie dotarcie na Śnieżkę koleją, górna stacja znajduje się prawie pod szczytem. Najtrudniejszy do pokonania będzie szlak czarny, który nie jest jednak bogaty w atrakcje, samo podejście jest strome i jednocześnie nudne. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie szlak czerwony, uznawany za najciekawszy, z pięknymi widokami. Na komfortową wspinaczkę można liczyć, wybierając szlak zielony i żółty, które przeplatają się ze sobą. Jeśli ktoś jest niecierpliwy, chce szybko i bezwysiłkowo dotrzeć na szczyt Śnieżki, to powinien skorzystać z wyciągu lub kolejki gondolowej. Na samym szczycie znajduje się schronisko Dom Śląski, kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca i Obserwatorium Meteorologicznym. Z kolei po czeskiej stronie wierzchołka Śnieżki mieści się budynek poczty, więc można przy okazji kupić pocztówkę i jakieś pamiątki.

________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here