pogotowie

Dla bardzo wielu par na całym świecie, ciąża jest wyczekiwanym cudem. Z kolei w innych przypadkach, ciąża jest zwykłym przypadkiem. Bardzo często jednak jest to stan, który cieszy zarówno kobietę, jak i jej partnera. Jeżeli posiadanie dziecka jest faktycznie czymś, o czym się marzy to wieści o ciąży są najlepszymi z możliwych. A wtedy to najgorszym koszmarem staje się możliwość, że dojdzie do poronienia.

Według medycznych definicji, poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, kiedy to płód nie ma jeszcze szans na przeżycie poza ciałem, zatem umiera. Istnieje wiele granic, które wyznaczają to do którego momentu ciąży jej przerwanie może być uznane za poronienie. Według większości z nich, poronienie to zatrzymanie ciąży przez 22 tygodniem, czyli w drugim trymestrze.

Choć niewiele osób zdaje sobie sprawę z tych statystyk, w naturze aż 20% ciąży kończy się jej utratą. Bardzo często odbywa się to na tak wczesnych stadiach, ze kobieta nawet nie jest świadoma tego, że była w ciąży. Krwawienie występujące w takich sytuacjach może być łatwo pomylone z krwawieniem miesiączkowym lub plamieniem związanym z innymi etapami cyklu miesięcznego, na które kobiety bardzo często cierpią. Jeżeli na takim etapie dojdzie do poronienia, zazwyczaj wynika ono albo z poważnych wad genetycznych albo z niewykrytych problemów medycznych, które sprawiają, że kobieta nie jest w stanie donosić ciążę nawet jeżeli już w nią zajdzie.

pielęgniarka

Bardzo często problemem wtedy jest niewystarczająca produkcja progesteronu, którego zadaniem jest właśnie to, aby ochronić kształtujący się zarodek przed jego odrzuceniem przez organizm kobiety. Jednakże wszystko to jest bardzo trudne do zdiagnozowania i nawet jeżeli wiadomo, że doszło do poronienia, to zazwyczaj nie można poznać jego konkretnej przyczyny. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy kobieta doświadcza wielokrotnych utrat ciąży. Wtedy oczywiste staje się, że dzieje się coś niepokojącego w jej organizmie.

Samo poronienie, jak już wyżej wspomniane, bardzo często przypomina bolesne krwawienie miesiączkowe. Towarzyszą mu silne skurcze macicy. Jeżeli dojdzie do poronienia w dalszym etapie ciąży, jest ono już bardzo zauważalne. Krwawienie wtedy jest zazwyczaj znacznie bardziej intensywne niż sama miesiączka i może powodować powikłania, które wymagają uwagi od lekarza lub nawet transfuzji krwi. Przy bardziej zaawansowanej ciąży, możliwe jest też znalezienie fragmentów tkanki wśród skrzepów. Jest to bardzo oczywisty znak tego, że doszło do poronienia.

Poronienie w jeszcze późniejszych etapach ciąży może oznaczać, że istnieje konieczność usunięcia płodu przez lekarza. Zabieg ten nazywa się łyżeczkowaniem macicy i w przypadku poronienia niezupełnego jest absolutną koniecznością. Oznacza to bowiem, że pomimo przerwania rozwoju ciąży, organizm kobiety nie jest w stanie samodzielnie usunąć płodu. Jeżeli obumarły płód zostanie w macicy, może dojść do infekcji i wielu bardzo poważnych komplikacji, które w dawnych czasach powodowały częste śmierci u kobiet. Krwawienie, skurcze, ból krzyża, po których następuje narastająca gorączka, są bardzo oczywistym wskazaniem, że wizyta w szpitalu jest niezbędna.

Biłgoraj

Istnieją przypadki kiedy to poronienie, albo raczej jego pierwsze oznaki, można zauważyć po śluzie z pochwy. Jeżeli jego kolor przybiera barwę różową, może być to ostrzeżenie, które powinno skłonić kobietę do wizyty w szpitalu. Niekiedy bowiem udaje się utrzymać ciągłość jaja płodowego i samą ciążę, zakładając oczywiście, że płód wciąż jest żywy.
Poronienie, pomimo że stosunkowo częstym zjawiskiem, nie jest tematem, który omawia wiele osób.

Tymczasem w wielu przypadkach jest to niezwykle traumatyczne przeżycie dla kobiety. Dlatego też tak ważne jest aby każda kobieta, która straciła ciążę, miała dostęp do profesjonalnej opieki psychologicznej. Dzięki temu można mieć pewność, że jej zdrowie psychiczne nie ucierpi na zawsze. Trzeba bowiem pamiętać, że pomimo poronienia, często jak najbardziej możliwe jest posiadanie dzieci w przyszłości, a o taką przyszłość na pewno warto walczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here