Uzależniony od alkoholu

Mogłoby się wydawać, że alkoholizm dotyczy tylko ludzi z tak zwanego marginesu społecznego, spotyka się go wyłącznie w rodzinach patologicznych, dotyka osób bez ambicji i mających na koncie liczne niepowodzenia, słabych psychicznie. Alkoholizm jest chorobą, która wymaga leczenia i może się z nią borykać dosłownie każdy, nawet jeśli wiedzie z pozoru szczęśliwe życie i nie narzeka na brak pieniędzy. Nałogowe sięganie po kieliszek staje się coraz większym problemem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ma to niestety destruktywny wpływ na sferę psychiczną i wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami dla alkoholika.

Czym jest uzależnienie alkoholowe?

Alkoholizm jest coraz popularniejszą chorobą, która dotyka sfery psychofizycznej człowieka. Na rozwój uzależnienia od alkoholu etylowego wpływa wiele czynników. Dotyczą psychiki, środowiska czy nawet genetyki. Warto od razu podkreślić, że z problemem alkoholowym nie zmaga się wyłącznie osoba uzależniona, ale też jej otoczenie, przede wszystkim najbliższa rodzina. Alkohol wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, łącznie z układem nerwowym, spowalniając jego działanie. Sprzyja też rozwojowi różnego typu chorób psychicznych. Chęć przyjęcia środka powodującego zaburzenia psychiczne jest tak silna, że trudno sobie odmówić. Jest to połączone z zależnością fizyczną, wystąpieniem nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych i wzrostem tolerancji na alkohol, co wymaga ciągłego zwiększania dawki substancji psychoaktywnej. Na początku przyjemny stan upojenia pozwala uzyskać drink czy kufel piwa, potem trzeba ich już kilka, następnie wypija się całą butelkę czy nawet pije aż do nieprzytomności w zaawansowanym stadium choroby.

Wiele osób bagatelizuje alkoholizm, a należy wiedzieć, że jest to choroba śmiertelna, jeśli nie podejmie się leczenia. Schorzenie to wykańcza zarówno psychicznie, jak i fizycznie – alkoholizm oddziałuje na cały organizm. Choroba rozwija się latami i bardzo łatwo przeoczyć pierwsze objawy. Osoby uzależnione są w stanie tak dobrze się kamuflować, że nawet najbliższe otoczenie nie dostrzega problemu. Nie brakuje alkoholików, którzy przez długi czas są w stanie funkcjonować w miarę poprawnie, nawet zawodowo. Są też alkoholicy, którzy kończą na oddziale psychiatrycznym. Można mówić o różnych obliczach alkoholizmu, wyróżnia się wiele faz tego schorzenia. Wraz z postępem zaczyna pojawiać się coraz więcej objawów, które stają się coraz widoczniejsze dla otoczenia. Występują również rozmaite skutki uboczne w wyniku podupadania na zdrowiu i wyniszczenia organizmu od wewnątrz. W przypadku alkoholizmu są tylko dwa wyjścia – zaprzestanie picia albo śmierć. Trzeba być świadomym tego, że alkoholizm jest chorobą o podłożu przewlekłym, nieuleczalną. Można zaprzestać picia i być abstynentem przez kilkanaście lat, po czym ponownie powrócić do nałogu. Ponadto alkoholizm jest podłożem do rozwoju szeregu innych chorób. Powoduje degradację psychofizyczną.

Po czym poznać, że ktoś jest uzależniony od alkoholu?

Jeśli ktoś odczuwa silnie pragnienie lub nawet przymus sięgnięcia po alkohol, głód alkoholowy, to może to wskazywać na uzależnienie. Kolejnym symptomem schorzenia są problemy z kontrolowaniem picia, ilości przyjmowanej substancji i nawet rodzaju spożywanego alkoholu. Jeśli alkoholik zażyje zbyt małą ilość substancji psychoaktywnej lub podejmie próbę odstawienia jej na jakiś czas, pojawią się u niego fizjologiczne objawy absencyjne. Są one na tyle intensywne, że osoba uzależniona czuje wręcz przymus spożycia alkoholu, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. O alkoholizmie można również mówić, gdy stwierdzi się większą tolerancję na substancję uzależniającą. W celu uzyskania takiego samego efektu upojenia konieczne staje się ciągłe zwiększanie przyjmowanej dawki alkoholu. Charakterystycznym objawem alkoholizmu jest też traktowanie substancji psychoaktywnej jako głównego środka przyjemności, strata zainteresowania dotychczasowymi pasjami. Pojawią się problemy w domu, w relacjach międzyludzkich, w pracy. W fazie wstępnej alkoholizmu picie jest sposobem na rozluźnienie i odstresowanie. W drugiej fazie zwiększa się częstotliwość picia i ilość spożywanego alkoholu. Można mówić też o lukach w pamięci i piciu w ukryciu. W fazie krytycznej substancja uzależniająca staje się czymś najważniejszym alkoholik traci nad wszystkim kontrolę, odczuwa silne objawy głodu alkoholowego przy każdej próbie odstawienia. W fazie przewlekłej alkoholik pije już bez żadnych zahamowań, pozostaje w ciągłym stanie upojenia.

___________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ośrodka leczenia alkoholizmu Tu i Teraz

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/naszawiedza.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here