fala uderzeniowa a rehabilitacja

Coraz nowocześniejsze metody leczenia wspomagają powrót do zdrowia na każdym etapie. Dzięki nowym sposobom prowadzenia zabiegów, nie trzeba ingerować ciało pacjenta poprzez operację. Coraz częściej wystarczy odpowiednie działanie od zewnątrz lub jedynie przez niewielkie otwory.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Każdy zabieg, który jest prowadzony przez lekarza wiąże się z ryzykiem. Niekiedy ludzie zakładają, że często wykonywany zabieg nie niesie za sobą ryzyka – to nieprawda. Niezależnie od skali operacji, ryzyko istnieje zawsze. Każdy organizm jest inny i nawet najlepszy specjalista nie będzie umiał zredukować zagrożenia do zera.

Podczas każdej operacji zawsze obecni są specjaliści inni niż chirurg, mają na celu zapewnić szybką i prawidłową reakcję na zmianę stanu zdrowia pacjenta. Najbezpieczniejsze jest jednak, kiedy nie będzie musiał być otwarty.

Inne sposoby

Coraz częściej wybiera się metody bez ingerencji w ciało pacjenta w sposób operacyjny. Fala uderzeniowa to innowacyjna metoda leczenia. Polega ona na wywołaniu mechanicznie odpowiedniej fali, która ma za zadanie dotrzeć do wskazanego miejsca w ciele pacjenta. Dzieje się to z pomocą otoczenia wody. Która przekazuje wywołaną falę uderzeniową.

Wykorzystuje się to zarówno w leczeniu niektórych schorzeń jak i w rehabilitacji pacjentów. Po za niektórymi przeciwwskazaniami jest to bezpieczna metoda leczenia. Pozwala ona leczyć wiele schorzeń, które podlegają pod opiekę fizjoterapeuty. Jednak używa się też tej metody w przypadku bólu wewnętrznych. Dzięki możliwości wpłynięcia w głąb ciała pacjenta, można rozbić lub rozmasować różne stany wewnątrz.

fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa a rehabilitacja

Wykorzystywanie fali uderzeniowej przynosi bardzo dobre skutki w przypadku rehabilitacji. Z jej pomocą można leczyć takie schorzenia jak ciężko gojące się złamania, bóle ścięgien Achillesa oraz ostrogi piętowe.

Oczywiście zastosowań tej metody jest dużo więcej. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Kiedy jest wskazanie do zastosowania tej metody, wtedy lekarz informuje o takim rozwiązaniu.

Najczęściej leczenie falą uderzeniową odbywa się poprzez kilku – kilkunastokrotne zabiegi w odpowiednich odstępach czasu. Odbywanie zabiegów w odpowiednich przedziałach czasowych przyniesie najlepsze efekty.

Jak to wygląda?

Podczas leczenia metodą fali uderzeniowej umieszcza się pacjenta w płynie – najczęściej w wodzie i poprzez mechaniczne poruszanie głowicą maszyny, wywołuje się falę uderzeniową, która poprzez płynne środowisko dochodzi do ciała pacjenta pod odpowiednim ciśnieniem.

Ucisk pod odpowiednim ciśnieniem potrafi zmobilizować chore miejsce do działania, dzięki czemu dochodzi do zredukowania bólu oraz poprawy gojenia się wyznaczonego miejsca. Wszystko odbywa się z bez otwierania pacjenta, czyli redukując zagrożenie do minimum.

kula

Przeciwwskazania dla fali uderzeniowej

Przede wszystkim przeciwwskazaniami dla tej metody leczenia są zmiany nowotworowe. Drugą grupą ludzi, którzy nie mogą skorzystać z takiej metody to osoby, które przebyły zawał serca. Kolejną, dla której nie potwierdzono negatywnego skutku ale zaleca się nie przeprowadzać, to kobiety w ciąży.

Coraz nowocześniejsze metody prowadzenia leczenia oraz rehabilitacji sprawiają, że istnieje coraz mniejsze ryzyko związane z prowadzeniem zabiegu. Fizjoterapeuci wspierają lekarzy w prowadzeniu leczenia pacjentów. Postępująca technologia w medycynie potrafi przyspieszyć gojenie się ran oraz ułatwić, jeśli z jakiegoś powodu organizm nie może sam sobie poradzić po przebytym urazie. Wykorzystując falę uderzeniową w medycynie można doprowadzić do polepszenia krążenia w danym miejscu ciała człowieka a przez to usprawnić powrót do zdrowia. Dzięki zastosowaniu takich metod, można używać mniej farmakologii, która zwykle ma jakieś skutki uboczne. To również możliwość na rzadsze korzystanie z usług chirurgów. Pomimo, że ich dziedzina również jest coraz bardziej udoskonalana, to zawsze będzie wiązała się ze stosunkowo dużym ryzykiem. Lepiej próbować każdej metody zanim wyśle się pacjenta na stół operacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here