Należy zdawać sobie sprawę, że łokieć tenisisty może tylko z pozoru wydawać się oczywistym problemem. Koniecznie trzeba sobie uzmysłowić, że przyczyna wspomnianego problemu leży w zupełnie innym miejscu. Właściwie postawiona diagnoza umożliwi bowiem nie tylko i wyłącznie na bardzo szybką reakcję, ale również uniknięcie ewentualnych problemów.
Czym dokładnie jest łokieć tenisisty?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że powyższym mianem określany jest bardzo specyficzny model zmian przeciążeniowych. Dochodzi do nich w okolicach ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Warto również dodać, że w zdecydowanej większości przypadków kojarzone są one ze sportowcami.
Oczywiście zdecydowanie największą grupę będą stanowić osoby uprawiające takie dyscypliny sportu jak, tenis, squash czy badminton, którzy przeważnie przez niewłaściwą rakietę czy słabą technikę wpływają na obciążania przyczepów mięśniowych. Dotyczy to przede wszystkim prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego.
Nie można zapomnieć o ogromnym znaczeniu ukrwienia okolic stawu łokciowego. Warto bowiem wiedzieć, że dodatkowe problemy będą oddziaływały na zdecydowany wzrost ryzyka związanego z rozwojem stanu zapalnego. Ponadto zwiększony ucisk na struktury krwionośne przyczyni się do upośledzenia odżywiania tkanek, co w rezultacie doprowadzi do stopniowego upośledzania właściwych funkcjo ruchowych.
Łokieć tenisisty a rehabilitacja
Warto wiedzieć, że leczenie omawianego łokcia tenisisty jest pewnego rodzaju efektem skojarzonego działania bardzo dużej liczby metod, a także narzędzi terapeutycznych w ramach rehabilitacji ortopedycznej. Koniecznie należy również zaznaczyć, że fizjoterapeutom w trakcie pracy ze swoimi pacjentami rekomendowane jest skupienie się zarówno na przyczynie problemu, jak i wyeliminowaniu ewentualnych objawów współtowarzyszących. Fizjoterapeuta powinien również dążyć do pełnej aktywności, a także funkcjonalności swojego pacjenta.
Warto wiedzieć, że podstawą leczenia będzie terapia manualna. Może ona oczywiście być przez fizjoterapeutów realizowana na bardzo dużą liczbę sposobów. Znaczna większość osób pracujących we wspomnianym zawodzie rozpocznie działania od masażu poprzecznego w miejscu uszkodzenia, a także sąsiednich rejonach. Można również przejść do mobilizacji nadgarstka, a także kręgosłupa szyjnego. Część fizjoterapeutów korzysta także z terapii punktów spustowych nie tylko na powierzchni przeciążonego przedramienia, ale również łopatki.
Warto wiedzieć, że fizjoterapeuci mają możliwość dodatkowo wspomóc się wtedy suchym igłowaniem, które może doprowadzić do dodatkowego efektu terapeutycznego. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że w pracy bardzo często decyduje się na stabilizacyjne, a także wzmacniające aplikacje kinesiotapingu, które umożliwią na przedłużenie rezultatów pracy, a także zdecydowanie ułatwią danemu pacjentowi samodzielną pracę.
Należy również zdawać sobie sprawę, że autoterapia w domu bazuje na połączeniu ćwiczeń rozciągających z zestawem aktywności, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni prostowników stawu nadgarstkowego. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że satysfakcjonujące rezultaty dadzą także ćwiczenia ze stosunkowo małymi obciążeniami. Można zdecydować się na ich wprowadzenie w przypadku, gdy stan danego pacjenta będzie na to umożliwiał. Ponadto ból musi pozwolić na ruch przeciwko zewnętrznemu oporowi.
Koniecznie należy również zaznaczyć, że uzupełnieniem całego leczenia będzie fizykoterapia. Może ona bowiem zdecydowanie wpłynąć na przyspieszenie całego procesu gojenia się powstałych mikrouszkodzeń. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie zabiegów przy wykorzystaniu ultradźwięków czy elektrostymulacji mięśniowej. Ponadto wszystkim pacjentom w przypadku których leczenie zostało już zakończone rekomendowane jest zaopatrzenie się w specjalne opaski, które umożliwią zmniejszyć siły uszkadzające. Z kolei dodatkowa amortyzacja będzie w stanie ochronić przed następnymi kontuzjami. Umożliwi również cieszyć się znacznie większym bezpieczeństwem przed niepotrzebnymi przeciążeniami.