Rehabilitacja to bardzo ważne działania dzięki, którym możliwe jest uzyskanie optymalnej sprawności, podtrzymanie jej oraz podniesienie komfortu życia i zdrowia. Wszelkie działania związane z rehabilitacją powinny być wykonywane pod okiem specjalisty, jak również dostosowane do możliwości oraz stanu zdrowia każdego pacjenta. Ówcześnie terapia ta jest bardzo szeroko rozwinięta, a fachowcy zajmujący się rekonwalescencją innych, stosują wiele innowacyjnych metod i technologii prowadzących do sukcesu.
Jakie rodzaje rehabilitacji można wyróżnić?
Jakich części ciała tyczy się rehabilitacja? Czym jest rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego? Jakie ćwiczenia stosować w tego rodzaju fizjoterapii? Komu dedykowana jest rehabilitacja związana z lędźwiowym odcinkiem szkieletu osiowego?
Rehabilitacja to działania związane z diagnostyką, zapobieganiem oraz usprawnianiem narządów ludzkiego ciała. Najczęściej skierowana jest ona do narządu ruchu, jak również sprawności pacjenta. Terapia te wykonywana jest przede wszystkim w trakcie choroby, podczas rekonwalescencji, po przebytych kontuzjach i urazach, po przebytych zabiegach i operacjach. Działania te obejmują obszary takie jak: prewencja schorzeń serca, zminimalizowanie postępowania chorób serca, płuc, układu ruchowego, mobilizowanie mięśni i stawów do prawidłowej pracy, aktywowanie układu krążenia, zminimalizowanie bólu związanego z codzienna ciężką pracą lub po urazach.
Jednym z popularnych działań, które wymagają fachowego postępowania jest rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego. Czym ona jest? Jakie ćwiczenia wykonywać podczas tego rodzaju terapii? W jaki celu się ją stosuje?
Działania fizjoterapeutyczne skierowane na odcinek lędźwiowy kręgosłupa to bardzo ważna terapia, skierowana zarówno dla ludzi zdrowych, jak i tych, którzy zmagają się z bólem i niedogodnościami ze strony szkieletu osiowego. Rehabilitacja ta pomaga zniwelować ból kręgosłupa spowodowany ciężką pracą, złą pozycją podczas wykonywania codziennych obowiązków, przeciążeniami, a także wszelkimi urazami mechanicznymi kręgosłupa. Działania te prowadzą również do rozluźnienia mięśni i powięzi, które mogą również stwarzać ogromny ból i dyskomfort. Jak zapobiegać tego rodzaju schorzeniom? Jakie ćwiczenia stosować podczas rehabilitacji?
Rehabilitację kręgosłupa w odcinku lędźwiowym należy prowadzić pod okiem specjalisty. Dzięki jego poradom i kontroli możliwe jest uzyskanie pewnego sukcesu, jak również pozbycie się nieprzyjemnego bólu i ograniczeń. Do najczęściej stosowanych ćwiczeń zalicza się m.in.:
– ćwiczenia równoważne – przykładowe ćwiczenia: trening z wykorzystaniem dysku senso – motorycznego, siad na odpowiednio napompowanym dysku, który wymusza stałe utrzymywanie prawidłowej pozycji, wymusza pracę mięśni, jak również kontroluje ruchy wykonywane przez ćwiczącego; ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej, ćwiczenia w pozycji stojącej – dla utrudnienia można zamknąć oczy,
– ćwiczenia gimnastyczne – ćwiczenia powodujące rozciąganie mięśni i ścięgien kręgosłupa, jak również innych partii ciała, działania podwyższające sprawność pacjenta,
– ćwiczenia wzmacniające – działania powodujące przyrost i sprawniejsze działania mięśni posturalnych i innych. Przykładowymi ćwiczeniami są: tzw. brzuszki – skłony z napięciem mięśni prostych i skośnych brzucha, grzbiety – ćwiczenia powodujące przyrost mięśnia grzbietu, ćwiczenia nóg – nożyce, unoszenie nóg w pozycji siedzącej, leżącej lub w zwisie, itp.
– ćwiczenia w zwisie – rozciąganie grawitacyjne, kontrolowanie prawidłowej pozycji ciała podczas zwisu – ćwiczenia można wykonywać w pozycji wiszącej na drążku, drabince czy innym stałym elemencie – swobodny zwis, unoszenie nóg, podciąganie, itp.
Wszelkie ćwiczenia stosowane w rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego powinny być dostosowane do możliwości ćwiczącego, jego umiejętności, jak również ogólnego stanu zdrowia. Terapię i treningi rehabilitacyjne można wzbogacić o zajęcia manualne, masaże oraz działania fizykoterapii z zastanawianiem nowoczesnych technologii – kąpiele wirowe, pole magnetyczne, fale uderzeniowe, komory tlenowe, itp.